Filezilla - en to ro translation catalogue (1529 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
ro: %H:%M:%S scurs

en: %H:%M:%S left
ro: %H:%M:%S rămas

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
ro: %a - Cont (Liniile conținînd aceasta vor fi omise dacă nu se utilizează logarea pe bază de cont)

en: %d directory | %d directories
ro[0]: %d dosar
ro[1]: %d dosare
ro[2]: %d de dosare

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
ro[0]: %d dosar cu conținutul său
ro[1]: %d dosare cu conținutul lor
ro[2]: %d de dosare cu conținutul lor

en: %d file | %d files
ro[0]: %d filă
ro[1]: %d file
ro[2]: %d de file

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
ro[0]: %d filă (mărime totală: %s)
ro[1]: %d file (mărime totală: %s)
ro[2]: %d de file (mărime totală: %s)

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
ro[0]: %d filă (mărime totală: cel puțin %s)
ro[1]: %d file (mărime totală: cel puțin %s)
ro[2]: %d de file (mărime totală: cel puțin %s)

en: %d files added to queue
ro: %d file adăugate în coadă

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d secunde

en: %h - Host
ro: %h - Gazdă

en: %p - Password
ro: %p - Parolă

en: %s - Certificate expired!
ro: %s - Certificat expirat!

en: %s - Not yet valid!
ro: %s - Nu este încă valid!

en: %s - Proxy user
ro: %s - Utilizator Proxy

en: %s and %s. Total size: %s
ro: %s și %s (mărime totală: %s)

en: %s and %s. Total size: At least %s
ro: %s și %s (mărime totală: cel puțin %s)

en: %s byte | %s bytes
ro[0]: %s bait
ro[1]: %s baiți
ro[2]: %s baiți

en: %s bytes
ro: %s baiți

en: %s bytes (%d B/s)
ro: %s baiți (%d B/s)

en: %s bytes (%d.%d KB/s)
ro: %s baiți (%d.%d KB/s)

en: %s bytes (%d.%d MB/s)
ro: %s baiți (%d.%d MB/s)

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Please download FileZilla again. If this problem persists, please submit a bug report.
ro: %s nu poate fi găsit. Fără această componentă din FileZilla, SFTP nu va funcționa.
    
    Descarcă FileZilla din nou. Dacă problema persistă, te rugăm să trimiți un raport despre bug.

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
ro: %s nu poate fi găsit. Fără această componentă din FileZilla, SFTP nu va funcționa.
    
    Soluții posibile:
    - Asigură-te că %s este într-un dosar listat în variabila de mediu PATH.
    - Setează calea completă către %s în variabila de mediu FZ_FZSFTP.

en: %s with %d bits
ro: %s cu %d biți

en: %u - Username
ro: %u - Utilizator

en: %w - Proxy password
ro: %w - Parola Proxy

en: &About...
ro: &Despre...

en: &Account:
ro: &Cont:

en: &Active
ro: &Activ

en: &Add bookmark...
ro: &Adaugă Semn de Carte...

en: &Add files to queue
ro: &Adaugă în Coadă

en: &Add keyfile...
ro: &Adaugă Filă Cheie...

en: &Add to queue
ro: &Adaugă în Coadă

en: &Adjust server timezone offset:
ro: &Ajustează decalarea fusului orar al serverului:

en: &Always trust certificate in future sessions.
ro: Încrede-te în certific&at și în sesiunile viitoare.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
ro: &Ai încredere mereu în această gazdă, adaugă-i cheia în caș [cache]

en: &Always use default editor
ro: &Utilizează mereu editorul implicit

en: &Always use selection for unassociated files
ro: Folosește &mereu selecția pentru filele neasociate

en: &Always use this action
ro: &Utilizează mereu această acțiune

en: &Ask your operating system for the external IP address
ro: Î&ntreabă sistemul de operare despre adresa IP externă

en: &Autodetect
ro: &Autodetectează

en: &Binary
ro: &Binar

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
ro: Prefixe &binare folosind simboluri SI (de ex. 1 KB = 1024 baiți)

en: &Bookmarks
ro: &Semn

en: &Browse...
ro: &Explorează...

en: &Burst tolerance:
ro: Toleranța la &rafală [burst]:

en: &Cancel
ro: &Anulează

en: &Check for beta versions of FileZilla
ro: &Caută versiuni beta de FileZilla

en: &Clear private data...
ro: &Curăță Datele Private...

en: &Close FileZilla
ro: Înc&hide FileZilla

en: &Configure speed limits...
ro: &Configurează limitele de viteză...

en: &Configure...
ro: &Configurează...

en: &Connect
ro: &Conectează

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Copy current connection to Site Manager...
ro: &Copiază Conexiunea Curentă în Administratorul de Situri...

en: &Copy to clipboard
ro: &Copiază în Cliplanșetă

en: &Crash
ro: &Prăbușire

en: &Create directory
ro: &Creează Dosar

en: &Create new tab
ro: &Creează Tab Nou

en: &Debug
ro: &Debughează

en: &Debug information in message log:
ro: Informații de &debugare în jurnalul cu mesaje:

en: &Default editor:
ro: Editor &Implicit:

en: &Default file exists action...
ro: &Acțiunea Implicită pentru Filele Deja Existente...

en: &Delay between failed login attempts:
ro: Inter&valul între încercările eșuate de logare:

en: &Delete
ro: &Șterge

en: &Delete symlink
ro: &Șterge simlegătura

en: &Directory comparison
ro: Compară &Dosarele

en: &Discard local file then download and edit file anew
ro: Aban&donează fila locală, apoi descarcă din nou și editează fila

en: &Disconnect
ro: &Deconectează

en: &Disconnect from server
ro: &Deconectează de la Server

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
ro: Afișează viteza de transfer momentană în locul vitezei medii

en: &Display size in bytes
ro: Afișează &dimensiunea în baiți

en: &Don't show this dialog again.
ro: &Nu arăta din nou acest dialog.

en: &Don't use external IP address on local connections.
ro: Nu utiliza a&drese IP externe la conexiunile locale.

en: &Double-click action on files:
ro: Acțiune la &dublu-clic pe filă:

en: &Download
ro: &Descarcă

en: &Download to:
ro: &Descarcă în:

en: &Download...
ro: &Descarcă...

en: &Downloads:
ro: &Descărcări:

en: &Edit
ro: &Editează

en: &Edit filter rules...
ro: &Editează Regulile Filtrelor...

en: &Enable
ro: Acti&vează

en: &Enable automatic update check
ro: Ac&tivează controlul automat al actualizărilor

en: &Enable speed limits
ro: Activ&ează limitele de viteză

en: &Encoding:
ro: &Codare:

en: &Encryption:
ro: Criptar&e:

en: &Enter custom command...
ro: Comandă &Personalizată....

en: &Execute
ro: &Execută

en: &Export Site Manager entries
ro: &Exportă intrările din Administratorul de Situri

en: &Export...
ro: &Exportă...

en: &Fall back to active mode
ro: &Repliază [fallback] la modul activ

en: &File
ro: &Filă

en: &File Attributes...
ro: &Atributele Filei...

en: &File permissions...
ro: Permisiunile &Filelor...

en: &File:
ro: &Filă:

en: &Filter conditions:
ro: Condiții ale &Filtrului:

en: &Filter sets:
ro: &Seturi de Filtre:

en: &Filters:
ro: &Filtre:

en: &Finish
ro: &Finalizează

en: &Finish editing and delete local file
ro: &Termină editarea și șterge fila locală

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
ro: A&platizează căile distante, descarcă toate filele conținute direct în dosarul țintă

en: &Follow symlink, delete target directory contents
ro: &Urmărește simlegătura, șterge conținutul dosarului țintă

en: &Get external IP address from the following URL:
ro: O&bține adresa IP externă de la următoarea adresă:

en: &Getting help...
ro: Ajutor pe &Internet...

en: &Global bookmark
ro: Semn de Carte &Global

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
ro: &HTTP/1.1 folosind metoda CONNECT

en: &Help
ro: A&jutor

en: &Hide identical files
ro: A&scunde Filele Identice

en: &Highest
ro: &Maximă

en: &Highest available port:
ro: &Port maxim disponibil:

en: &Host:
ro: Adre&să:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
ro: Prefixe binare &IEC (de ex. 1 KB = 1024 baiți)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
ro: &ISO 8601 (exemplu: 2007-09-15)

en: &Import...
ro: &Importă...

en: &Inherit system's filetype associations
ro: &Preia de la SO asocierile tipurilor de file

en: &Keep remote path structure relative to search root
ro: &Păstrează structura căii distante ca relativă la rădăcina căutării

en: &Layout of file and directory panes:
ro: Aran&jamentul panourilor cu file și dosare:

en: &Limit local ports used by FileZilla
ro: &Limitează porturile locale utilizate de FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
ro: &Limitează numărul de conexiuni simultane

en: &Local directory tree
ro: Arborele Dosarelor &Locale

en: &Local directory:
ro: Dosar &Local:

en: &Log to file
ro: &Jurnalizează în filă

en: &Logon Type:
ro: Tip de &Logare:

en: &Logontype:
ro: Tip de &Logare:

en: &Low
ro: &Joasă

en: &Manage bookmarks...
ro: Ad&ministrează Semnele de Carte...

en: &Manual transfer...
ro: Transferă &Manual...

en: &Maximum number of connections:
ro: Numărul &maxim de conexiuni:

en: &Maximum number of retries:
ro: Numărul maxim de &reîncercări:

en: &Message log
ro: Jurnalul &Mesajelor

en: &Minimize to tray
ro: &Minimizează în sertar [system tray]

en: &Name:
ro: &Nume:

en: &Network configuration wizard...
ro: &Vrăjitorul de Configurare a Rețelei...

en: &New
ro: &Nou

en: &New Site
ro: &Sit Nou

en: &New version available!
ro: E disponibilă o &versiune nouă!

en: &Next >
ro: Î&nainte

en: &No
ro: &Nu

en: &None
ro: &Nimic

en: &Number of days between update checks:
ro: &Numărul de zile între verificările actualizărilor:

en: &Numeric value:
ro: Valoare &numerică:

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Overwrite
ro: &Suprascrie

en: &Passive
ro: &Pasiv

en: &Password:
ro: &Parolă:

en: &Play sound
ro: &Emite un Sunet

en: &Position of the message log:
ro: &Poziția jurnalului cu mesaje:

en: &Preserve timestamps of transferred files
ro: &Păstrează Marcajele de Timp ale Filelor Transferate

en: &Queue
ro: &Coadă

en: &Quickconnect
ro: Conectează &Rapid

en: &Quickconnect bar
ro: Bara de Conectare &Rapidă

en: &Read
ro: &Citire

en: &Reconnect
ro: &Reconectează

en: &Refresh
ro: Îm&prospătează

en: &Remember password for this session
ro: &Memorează parola pentru această sesiune

en: &Remote directory:
ro: Dosar &Distant:

en: &Remote path:
ro: Cale &Distantă:

en: &Remove
ro: În&lătură

en: &Remove key
ro: Înlătură C&heia

en: &Remove selected
ro: Înlătură &Selectatele

en: &Rename
ro: &Renumește

en: &Rename...
ro: &Renumește...

en: &Reopen local file
ro: &Redeschide fila locală

en: &Replace invalid characters with:
ro: Înlocuiește ca&racterele nevalide cu:

en: &Report a bug...
ro: &Raportează un Bug...

en: &Reset and requeue all
ro: &Resetează și repune în coadă tot

en: &Restart Wizard
ro: &Repornește Vrăjitorul

en: &Resume
ro: &Reia [resume]

en: &Run command...
ro: &Rulează Comanda....

en: &Run configuration wizard now...
ro: &Rulează vrăjitorul de configurare acum...

en: &Run update check now...
ro: &Caută Actualizări Acum...

en: &Save as...
ro: &Salvează ca...

en: &Search
ro: &Caută

en: &Search remote files...
ro: &Caută în Filele Distante...

en: &Select Entry:
ro: &Selectează Intrarea:

en: &Select language:
ro: &Selectează limba:

en: &Select the columns that should be displayed:
ro: &Selectează coloanele care trebuie afișate:

en: &Settings
ro: &Setări

en: &Settings...
ro: &Setări...

en: &Show debug menu
ro: &Arată meniul de debugare [debugging]

en: &Show message
ro: Arată Mesa&jul Serverului

en: &Show timestamps in message log
ro: Arată marcajele de &timp în jurnalul mesajelor [log]

en: &Site Manager...
ro: Ad&ministrator de Situri...

en: &Site-specific bookmark
ro: Semn de Carte Specific &Sitului

en: &Skip
ro: &Sari

en: &Speed limits
ro: &Limite de Viteză

en: &Start transfer immediately
ro: Pornește transferul &imediat

en: &Swap local and remote panes
ro: &Schimbă între ele panourile local și distant

en: &Test
ro: &Testează

en: &Theme:
ro: &Temă:

en: &Transfer mode:
ro: &Mod de Transfer:

en: &Transfer queue
ro: Coada de Trans&fer

en: &Treat dotfiles as ASCII files
ro: &Tratează filele avînd punct inițial în nume ca file ASCII

en: &Unedit
ro: De&zeditează

en: &Update cached key for this host
ro: &Actualizează cheia existentă pentru această gazdă

en: &Upload
ro: &Încarcă

en: &Uploads:
ro: În&cărcări:

en: &Use custom program
ro: Folosește program personali&zat

en: &Use synchronized browsing
ro: Folosește explorarea sincroni&zată

en: &Use system's default editor for text files
ro: Folosește editor&ul implicit din sistem pentru filele text

en: &Use the following IP address:
ro: &Folosește următoarea adresă IP:

en: &Use the server's external IP address instead
ro: &Folosește mai degrabă adresa externă IP a serverului

en: &Use thousands separator
ro: &Folosește separator de mii

en: &User:
ro: &Utilizator:

en: &Username:
ro: &Utilizator:

en: &Version %s
ro: &Versiunea %s

en: &View
ro: &Vezi

en: &View/Edit
ro: &Vezi/Editează

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
ro: &Monitorizează filele editate local și îndeamnă să fie încărcate modificările

en: &Write
ro: &Scriere

en: &Yes
ro: &Da

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
ro: '%s' nu există sau nu poate fi accesat.

en: '%s' is not a directory.
ro: '%s' nu e un dosar.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
ro: Tipul de logare 'Cont' nu este suportat de protocolul selectat

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
ro: 'quote' e de obicei o comandă locală utilizată de clienții FTP în linie de comandă pentru a trimite la server argumentele ce urmează după 'quote'. E indicat să scrii comanda brută fără 'quote' la început.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
ro[0]: (%d obiect filtrat)
ro[1]: (%d obiecte filtrate)
ro[2]: (%d de obiecte filtrate)

en: (0 for no limit)
ro: (0 pt. nelimitat)

en: (0-999 seconds)
ro: (0-999 secunde)

en: (5-9999, 0 to disable)
ro: (5-9999, 0 pt. dezactivare)

en: (At least 7 days)
ro: (cel puțin 7 zile)

en: (example: %H:%M)
ro: (exemplu: %H:%M)

en: (example: %Y-%m-%d)
ro: (exemplu: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
ro: (în %s/s)

en: , %H:%M:%S left
ro: , %H:%M:%S rămas

en: , --:--:-- left
ro: , --:--:-- rămas

en: - Broken router and/or firewall
ro: - Ruter sau/și parafoc defecte

en: - File corrupted on mirror
ro: - Filă deteriorată pe serverul clonă

en: - Malware on your system
ro: - Soft malefic în calculatorul tău.

en: --:--:-- left
ro: --:--:-- rămas

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
ro: -c nu poate fi utilizat împreună cu o adresă FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
ro: -l poate fi utilizat doar împreună cu o adresă FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
ro: -s și -c nu pot fi prezente în același timp.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
ro: -s nu poate fi utilizat împreună cu o adresă FTP.

en: 0 - None
ro: 0 - Nimic

en: 1 - Warning
ro: 1 - Atenționare

en: 2 - Info
ro: 2 - Informații

en: 3 - Verbose
ro: 3 - Detaliat

en: 32 bit system
ro: sistem pe 32 biți

en: 4 - Debug
ro: 4 - Debugare

en: 64 bit system
ro: sistem pe 64 biți

en: < &Back
ro: < Îna&poi

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
ro: Există deja un semn de carte cu numele specificat. Folosește un alt nume.

en: A default editor needs to be set.
ro: E necesară setarea editorului implicit.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
ro: Un dosar nu poate fi tras într-unul din subdosarele lui.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
ro: Anumite servere nu permit modul pasiv sau nu sînt configurate corect. În aceste cazuri trebuie să utilizezi modul activ. În modul activ, FileZilla deschide un port și solicită serverului conectarea la el.

en: A file previously opened has been changed.
ro: O filă deschisă anterior a fost modificată.

en: A file with that name is already being edited. Do you want to reopen '%s'?
ro: O filă cu același nume e în curs de editare. Vrei să redeschizi '%s'?

en: A file with that name is already being transferred.
ro: O filă cu același nume e deja în curs de transferare.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
ro: O filă cu același nume este editată acum. Închide-o și reîncearcă.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
ro: Numele unei file locale nu poate fi decodat.
    Asigură-te că variabila de mediu LC_CTYPE (sau LC_ALL) este setată corect.
    Pînă nu vei rezolva problema, unele file ar putea să lipsească din liste.
    Nu vor mai fi afișate atenționări în această sesiune.

en: A newer version of FileZilla is available:
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă de FileZilla:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
ro: Serverele configurate corect afișează toate filele, însă serverele configurate greșit pot ascunde unele file. Folosește această opțiune pentru a forța serverul să afișeze toate filele.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
ro: Un server configurat corect nu necesită acest lucru. Contactează administratorul serverului dacă e nevoie de asta.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
ro: O operație distantă este în curs, iar explorarea sincronizată e activată.
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosarului local?

en: A&dd
ro: A&daugă

en: A&llow resume of ASCII files
ro: Permite re&luarea filelor ASCII

en: A&pply only to downloads
ro: A&plică numai la descărcări

en: A&pply only to uploads
ro: A&plică numai la încărcări

en: A&pply to all files and directories
ro: A&plică la toate filele și dosarele

en: A&utomatically remove successful transfers
ro: Înlătură a&utomat transferurile realizate cu succes

en: Abort previous connection and connect in current tab
ro: Închide conexiunea precedentă și conectează în tabul curent

en: About FileZilla
ro: Despre FileZilla

en: Above the file lists
ro: Deasupra listelor de file și dosare

en: Account
ro: Cont

en: Action after queue &completion
ro: Acțiune după Terminarea &Cozii

en: Action on selected file:
ro: Acțiune la Fila Selectată:

en: Action to perform:
ro: Acțiune de efectuat:

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Active mode
ro: Mod Activ

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
ro: Testul pentru FTP în mod activ a eșuat. FileZilla nu cunoaște adresa IP externă corectă.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
ro: Testul pentru FTP în mod activ a eșuat. FileZilla nu cunoaște adresa IP externă corectă. În plus, ruterul tău a modificat adresa trimisă.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
ro: Testul pentru FTP în mod activ a eșuat. FileZilla cunoaște adresa IP externă corectă, dar ruterul sau parafocul tău a modificat în mod greșit adresa trimisă.

en: Active mode IP
ro: Adresa IP pentru Modul Activ

en: Add files to &queue only
ro: &Adaugă în coadă filele

en: Add selected directory to the transfer queue
ro: Adaugă dosarul selectat la coada de transfer

en: Add selected files and folders to the transfer queue
ro: Adaugă filele și dosarele selectate la coada de transfer

en: Add to queue
ro: Adaugă în Coadă

en: Address type not supported
ro: Tipul de adresă nu e suportat

en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced options:
ro: Opțiuni Avansate:

en: Algorithm:
ro: Algoritm:

en: All files have been successfully transferred
ro: Toate filele au fost transferate cu succes

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
ro: Toate porturile din intervalul dat trebuie să fie între 1024 și 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
ro[0]: Toate transferurile au fost terminate. %d filă nu a putut fi transferată.
ro[1]: Toate transferurile au fost terminate. %d file nu au putut fi transferate.
ro[2]: Toate transferurile au fost terminate. %d de file nu au putut fi transferate.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
ro: Permite comutarea la alte moduri de trans&fer în caz de eșec

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
ro: Permite replierea [fallback] la alte moduri de transfer în caz de eșec

en: Already connected
ro: Deja conectat

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
ro: Alternativ, poți utiliza unealta Pageant din Putty pentru administra cheile, deoarece FileZilla e compatibil cu acest program.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
ro: Alternativ, poți utiliza agentul SSH al sistemului propriu. Pentru a face acest lucru, asigură-te că variabila de mediu SSH_AUTH_SOCK este setată.

en: Alternatively, visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
ro: Alternativ, vizitează http://filezilla-project.org pentru a descărca cea mai recentă versiune.

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
ro: A apărut o eroare la încărcarea cozii de așteptare din "%s".
    Anumite itemuri din coadă e posibil să nu fi fost restaurate.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
ro: A apărut o eroare la salvarea cozii de așteptare în "%s".
    Anumite itemuri din coadă e posibil să nu fi fost salvate.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
ro: O filă cu nume identic ca aceea trasă, există deja în locul de destinație.

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
ro: O altă operație distantă e deja în curs, nu pot schimba dosarul acum.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
ro: Modificările făcute în Administratorul de Situri nu vor putea fi salvate.

en: Any changes made in the Site Manager will not be saved unless you repair the file.
ro: Modificările făcute în Administratorul de Situri nu vor fi salvate pînă nu va fi reparată fila.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
ro: Modificările făcute la filtre nu vor putea fi salvate.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
ro: Modificările făcute la filtre nu vor fi salvate.

en: App&ly to directories only
ro: Ap&lică numai la dosare

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply to &current queue only
ro: Aplică doar la coada &curentă

en: Apply to &files only
ro: Aplică doar la &file

en: Archive
ro: Arhivă

en: As tab in the transfer queue pane
ro: Ca tab în panoul cozii de transfer

en: Ask for action
ro: Întreabă utilizatorul ce acțiune dorește

en: Ask for password
ro: Cu parolă

en: Ask operating system for a port.
ro: Cere sistemului de operare un port.

en: Ask your operating system for the external IP address
ro: Cere sistemului de operare adresa IP externă

en: Asking questions in the FileZilla forums
ro: Pune întrebări pe forumul FileZilla

en: Associated program not found:
ro: Programul asociat nu a fost găsit:

en: At least one filter condition is incomplete
ro: Cel puțin o condiție din filtru este incompletă

en: At this point, all required information has been gathered.
ro: În acest punct, toate informațiile necesare au fost culese.

en: Attribute
ro: Atribut

en: Authentication failed.
ro: Autentificarea a eșuat.

en: Author:
ro: Autor:

en: Automatic file type classification
ro: Clasificare Automată a Tipurilor de File

en: Automatic update check
ro: Căutare automată de actualizări

en: Available sizes
ro: Mărimi Disponibile

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
ro: B

en: B&ypass proxy
ro: Șu&ntează proxyul [bypass]

en: Basic usage instructions
ro: Instrucțiuni simple de utilizare

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Being edited
ro: Este editat

en: Benchmark string coalescer
ro: Măsoară fuzionatorul de șiruri

en: Beware! Certificate has been revoked
ro: Atenție! Certificatul a fost anulat

en: Binary
ro: Binar

en: Blackboard
ro: Tablă de Scris

en: Bookmark
ro: Semn de Carte

en: Bookmark:
ro: Semn de Carte:

en: Bookmarks
ro: Semne de Carte

en: Build date:
ro: Data compilării:

en: Build information
ro: Info despre Compilare

en: Business category:
ro: Categoria de afaceri:

en: By default uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
ro: Inițial se utilizează orice port local disponibil pentru a stabili transferuri în mod activ. Dacă vrei să limitezi intervalul de porturi utilizat de FileZilla, specifică acest interval mai jos.

en: C&ancel current operation
ro: &Anulează Operația Curentă

en: C&heck for nightly builds of FileZilla
ro: &Caută compilații nocturne [nightly builds] de FileZilla

en: C&lear all
ro: C&urăță Tot

en: C&opy URL(s) to clipboard
ro: C&opiază Adresele în Cliplanșetă

en: C&ustom
ro: &Personalizat

en: C&ustom filetype associations:
ro: Asocieri personalizate ale tip&urilor de file:

en: Calculating timezone offset of server...
ro: Calculez decalajul de fus orar al serverului...

en: Can't read from file
ro: Nu pot citi din filă

en: Can't write data to file.
ro: Nu pot scrie date în filă.

en: Can't write data to file: %s
ro: Nu pot scrie date în fila: %s

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel current operation
ro: Anulează Operația Curentă

en: Cancels the current operation
ro: Anulează Operația Curentă

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
ro: Nu pot accesa '%s', nu e inserat nici un mediu sau unitatea nu e gata.

en: Cannot add server to Site Manager
ro: Nu pot adăuga serverul la Administratorul de Situri

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
ro: Tabul nu poate fi închis cînd este ocupat.
    Anulezi operația curentă și închizi tabul?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
ro: Nu pot compara dosarele, sînt activate filtre diferite pentru dosarul local și cel distant.

en: Cannot compare directories, not connected to a server.
ro: Nu pot compara dosarele, nu sînt conectat la un server.

en: Cannot create new filter
ro: Nu pot crea un filtru nou

en: Cannot edit file
ro: Nu pot edita fila

en: Cannot edit file, not connected to any server.
ro: Nu pot edita fila, nu sînt conectat la un server.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
ro: Nu pot edita fila, calea distantă e necunoscută.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
ro: Nu se poate stabili o conexiune FTP la un server SFTP. Selectează protocolul corect.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
ro: Nu pot încărca bara de conectare rapidă din fila cu resurse

en: Cannot load file, not a valid XML file.
ro: Nu pot încărca fila, nu este o filă XML validă.

en: Cannot load keyfile
ro: Nu pot încărca fila cheie

en: Cannot load toolbar from resource file
ro: Nu pot încărca bara de unelte din fila cu resurse

en: Cannot rename entry
ro: Nu pot renumi intrarea

en: Cannot rename file
ro: Nu pot renumi fila

en: Cannot save filterset
ro: Nu pot salva setul de filtre

en: Cannot select filter
ro: Nu pot selecta filtrul

en: Cannot set file association
ro: Nu pot seta asocierea de file

en: Cannot show dialog
ro: Nu pot afișa dialogul

en: Cannot view/edit selected file
ro: Nu pot vedea/edita fila selectată

en: Categories
ro: Categorii

en: Certificate and session data are not available yet.
ro: Certificatul și datele sesiunii nu sînt încă disponibile.

en: Certificate details
ro: Detaliile Certificatului

en: Certificate in chain:
ro: Certificatul înlănțuit:

en: Certificate issuer
ro: Emitentul Certificatului

en: Challenge:
ro: Solicitare:

en: Change file attributes
ro: Modifică Atributele Filei

en: Change the file permissions.
ro: Modifică Permisiunile Filei.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
ro: Schimbarea setărilor pentru fila jurnal necesită repornirea FileZilla.

en: Character encoding issue
ro: Problemă de codare a caracterelor

en: Charset
ro: Caractere

en: Check for &beta versions and release candidates
ro: Caută &versiuni beta și candidate la lansare [RC]

en: Check for &updates...
ro: &Caută Actualizări...

en: Check for newer versions of FileZilla
ro: Caută versiune nouă de FileZilla

en: Check for updates
ro: Caută Actualizări

en: Check for updates failed
ro: Căutarea de actualizări a eșuat

en: Checking for correct external IP address
ro: Verific corectitudinea adresei IP externe

en: Checking for updates
ro: Caut actualizări

en: Checksum mismatch of downloaded file.
ro: Nepotrivire a sumei de control pentru fila descărcată.

en: Choose the default local directory
ro: Alege dosarul local implicit

en: Choose the local directory
ro: Alege dosarul local

en: Chunk data improperly terminated
ro: Pachet de date terminat necorespunzător

en: Cipher:
ro: Cifru:

en: Cl&ose tab
ro: Înc&hide Tabul

en: Classic
ro: Clasic

en: Clear &Site Manager entries
ro: Curăță Intrările din Ad&ministratorul de Situri

en: Clear &layout cache
ro: Curăță Cașul Afișaju&lui

en: Clear &quickconnect history
ro: Curăță Istoria Conectărilor Ra&pide

en: Clear &reconnect information
ro: Curăță Informațiile despre &Reconectări

en: Clear &transfer queue
ro: Curăță Coada de &Transfer

en: Clear history
ro: Curăță Istoria

en: Clear private data
ro: Curăță Datele Private

en: Clear quickconnect bar
ro: Curăță Bara de Conectare Rapidă

en: Clear string coalescer
ro: Curăță fuzionatorul de șiruri

en: Click on Finish to save your configuration.
ro: Clichează pe Finalizează/Finish pentru a salva configurația.

en: Click on next to download the new version.
ro: Clichează pe Înainte/Next pentru a descărca versiunea nouă.

en: Client to server MAC:
ro: MAC client la server:

en: Client to server cipher:
ro: Cifru client la server:

en: Close &all other tabs
ro: Închide Celel&alte Taburi

en: Close FileZilla
ro: Închide FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
ro: Închide toate instanțele FileZilla care rulează

en: Closes current tab
ro: Închide tabul curent

en: Co&mments:
ro: Co&mentarii:

en: Column properties
ro: Proprietățile Coloanei

en: Column setup
ro: Configurarea Coloanei

en: Command and its arguments should be properly quoted.
ro: Comanda și argumentele ei trebuie să fie corect citată [quoted].

en: Command failed
ro: Comanda a eșuat

en: Command not supported
ro: Comanda nu e suportată

en: Command not supported by this protocol
ro: Comanda nu e suportată de acest protocol

en: Command:
ro: Comandă:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Common name:
ro: Nume Comun:

en: Communication tainted by router or firewall
ro: Comunicare alterată de ruter sau parafoc

en: Compare &modification time
ro: Compară Data &Modificării

en: Compare file&size
ro: Compară Mărimea &Filelor

en: Comparison &threshold (in minutes):
ro: &Pragul Comparării (în minute):

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
ro: Pragul comparării trebuie să fie între 0 și 1440 de minute.

en: Compiled for:
ro: Compilat pentru:

en: Compiled on:
ro: Compilat pe:

en: Compiled with:
ro: Compilat cu:

en: Compiler flags:
ro: Fanioanele compilatorului:

en: Compressed
ro: Comprimat

en: Concurrent transfers
ro: Transferuri Simultane

en: Conditions are c&ase sensitive
ro: Condițiile sînt sensibile la c&aseta literelor (MAJUSCULE/minuscule)

en: Configuration test
ro: Testarea Configurării

en: Configure passive mode
ro: Configurarea Modului Pasiv

en: Configure port range
ro: Configurarea Intervalului de Porturi

en: Configuring FileZilla and your network
ro: Configurarea FileZilla și a rețelei

en: Confirm deletion
ro: Confirmă ștergerea

en: Confirmation needed
ro: Confirmare necesară

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
ro: Felicitări, configurația setată pare să meargă.

en: Connect bypassing proxy settings
ro: Conectează șuntînd setările pentru proxy

en: Connect to specified Site Manager site
ro: Conectează la situl specificat în Administratorul de Situri

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting
ro: Conectare

en: Connecting to %s
ro: Conectare la %s

en: Connecting to %s through proxy
ro: Conectare la %s prin proxy

en: Connecting to %s...
ro: Conectare la %s...

en: Connecting to server
ro: Conectare la server

en: Connection
ro: Conectare

en: Connection attempt failed
ro: Tentativa de conectare a eșuat

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
ro: Tentativa de conectare cu "%s" a eșuat, încerc adresa următoare.

en: Connection attempt failed with "%s".
ro: Tentativa de conectare cu "%s" a eșuat.

en: Connection attempt interrupted by user
ro: Tentativa de conectare a fost întreruptă de utilizator

en: Connection closed
ro: Conexiune închisă

en: Connection closed by server
ro: Conexiune închisă de către server

en: Connection established, initializing TLS...
ro: Conexiune stabilită, inițializez TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
ro: Conexiune stabilită, trimit solicitarea HTTP

en: Connection established, waiting for welcome message...
ro: Conexiune stabilită, aștept mesajul de întîmpinare...

en: Connection lost
ro: Conexiune pierdută

en: Connection not allowed by ruleset
ro: Conexiune nepermisă de setul de reguli

en: Connection refused
ro: Conexiune refuzată

en: Connection timed out
ro: Conexiune expirată

en: Connection timed out.
ro: Conexiune expirată.

en: Connection to server lost.
ro: Conectarea la server a fost pierdută.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
ro: Conexiune stabilită cu proxyul, realizez strîngerea de mînă...

en: Connection with server got closed prematurely.
ro: Conexiunea cu serverul a fost închisă prematur.

en: Connection with the test server failed.
ro: Conexiunea cu serverul de testare a eșuat.

en: Convert keyfile
ro: Convertesc fila cheie

en: Cop&y
ro: Cop&iază

en: Copy (%d) of %s
ro: Copiază (%d) din %s

en: Copy of %s
ro: Copie a lui %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
ro: Copiază în cliplanșetă adresele itemurilor selectate.

en: Could not accept connection: %s
ro: Nu pot accepta conexiunea: %s

en: Could not add connection to Site Manager
ro: Nu pot adăuga conexiunea curentă la Administratorul de Situri

en: Could not connect to server
ro: Nu mă pot conecta la server

en: Could not connect to server: %s
ro: Nu mă pot conecta la server: %s

en: Could not convert command to server encoding
ro: Nu pot converti comanda la codarea serverului

en: Could not convert private key
ro: Nu pot converti cheia privată

en: Could not copy URLs
ro: Nu pot copia adresele

en: Could not copy data
ro: Nu pot copia datele

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
ro: Nu pot determina ținta la operația de Tragere-și-Punere.
    E posibil ca extensia contextuală să nu fi fost instalată corect sau nu ai pus filele într-o fereastră Explorer.

en: Could not establish connection to server
ro: Nu pot realiza conexiunea cu serverul

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
ro: Nu găsesc filele cu resurse pentru FileZilla, programul va fi închis.
    Poți seta dosarul cu date al FileZilla utilizînd opțiunea în linie de comandă '--datadir <cale personalizată>' sau setînd variabila de mediu FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
ro: Nu pot genera secvența personalizată de logare.

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
ro: Nu pot obține numele distinctiv al emițătorului certificatului, gnutls_x509_get_issuer_dn a eșuat

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
ro: Nu pot obține numele distinctiv al obiectului certificatului, gnutls_x509_get_dn a eșuat

en: Could not get full remote path.
ro: Nu pot obține calea distantă completă.

en: Could not get reply from fzputtygen.
ro: Nu primesc nici un răspuns de la fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
ro: Nu găsesc dosarul temporar în care să descarc fila.

en: Could not import peer certificates, gnutls_x509_crt_import failed
ro: Nu pot importa certificatele de parteneriat, gnutls_x509_crt_import a eșuat

en: Could not initialize structure for peer certificates, gnutls_x509_crt_init failed
ro: Nu pot inițializa structura pentru certificatele de parteneriat, gnutls_x509_crt_init a eșuat

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
ro: Nu pot încărca "%s". Asigură-te că fila este validă și poate fi accesată.
    Orice modificare făcută în Administratorul de Situri nu va fi salvată.

en: Could not load keyfile
ro: Nu pot încărca fila cheie

en: Could not load private key
ro: Nu pot încărca cheia privată

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
ro: Nu pot obține dosarul local corespunzător celui distant '%s'.
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosarului distant?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
ro: Nu pot obține dosarul local corespunzător celui distant '%s'.
    Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
ro: Nu pot obține dosarul distant corespunzător celui local '%s'.
    Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Could not open clipboard
ro: Nu pot deschide cliplanșeta

en: Could not open log file: %s
ro: Nu pot deschide fila jurnal: %s

en: Could not parse remote path.
ro: Nu pot parsa calea distantă.

en: Could not parse server address:
ro: Nu pot parsa adresa serverului:

en: Could not read from socket: %s
ro: Nu pot citi din socket: %s

en: Could not read server item.
ro: Nu pot citi itemul serverului.

en: Could not seek to offset %s within file
ro: Nu pot sări la decalajul %s în filă

en: Could not seek to the end of the file
ro: Nu pot sări la sfîrșitul filei

en: Could not send command to fzputtygen.
ro: Nu pot trimite comanda la fzputtygen.

en: Could not spawn IO thread
ro: Nu pot genera firul de execuție IO

en: Could not start proxy handshake: %s
ro: Nu pot porni strîngerea de mînă cu proxyul: %s

en: Could not start transfer
ro: Nu pot porni transferul

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
ro: Nu pot scrie "%s". Orice modificare în Administratorul de Situri nu poate fi salvată: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
ro: Nu pot scrie "%s", semnul de carte nu poate fi adăugat: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
ro: Nu pot scrie "%s", semnele de carte globale nu pot fi salvate: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
    %s
ro: Nu pot scrie "%s", coada nu poate fi salvată.
    %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
ro: Nu pot scrie "%s", siturile selectate nu pot fi exportate: %s

en: Could not write "%s": %s
ro: Nu pot scrie "%s": %s

en: Could not write keyfile: %s
ro: Nu pot scrie fila cheie: %s

en: Could not write to local file
ro: Nu pot scrie în fila locală

en: Could not write to log file: %s
ro: Nu pot scrie în fila jurnal: %s

en: Could not write to socket: %s
ro: Nu pot scrie în socket: %s

en: Country:
ro: Țară:

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
ro: Prăbușește FileZilla instantaneu. E utilizată numai la debugarea mînuitorului de excepții

en: Create a new subdirectory in the current directory
ro: Creează un subdosar nou în dosarul curent

en: Create directory
ro: Creează Dosar

en: Creating directory
ro: Creez dosarul

en: Creating directory '%s'...
ro: Creez dosarul '%s'...

en: Critical error
ro: Eroare critică

en: Critical file transfer error
ro: Eroare critică de transfer a filei

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
ro: Eroare critică de transfer a filelor după transferarea a %s în %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
ro: Dosarul distant curent '%s' nu e dedesubtul dosarului-rădăcină de sincronizare (%s).
    Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Current transfer type is set to ASCII.
ro: Tipul curent de transfer este setat la format ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
ro: Tipul curent de transfer este setat la format detectat automat.

en: Current transfer type is set to binary.
ro: Tipul curent de transfer este setat la format binar.

en: Cus&tom
ro: Personaliza&t

en: Custom filter set
ro: Set personal de filtre

en: Custom server
ro: Server Personalizat

en: D&ata type
ro: Tip de D&ate

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
ro: Prefi&xe zecimale utilizînd simboluri SI (de ex. 1 KB = 1000 baiți)

en: D&efault
ro: I&mplicit

en: D&elete
ro: Șter&ge

en: D&isable all
ro: De&zactivează Tot

en: D&o not save passwords
ro: Nu salva par&olele

en: D&ouble-click action on directories:
ro: Acțiune la dublu-clic pe d&osar:

en: DOS-like with virtual paths
ro: Similar cu DOS, cu căi virtuale

en: Dangerous filetype
ro: Tip de filă periculos

en: Data
ro: Date

en: Data socket closed too early.
ro: Socketul de date s-a închis prematur.

en: Date
ro: Dată

en: Date formatting
ro: Formatul de Dată

en: Date/time format
ro: Formatul de Dată/Oră

en: Date/time unknown
ro: Dată/Oră Necunoscute

en: Debug
ro: Debugare

en: Debugging settings
ro: Setări de Debugare

en: Default &local directory:
ro: Dosarul &Local Implicit:

en: Default (Autodetect)
ro: Implicit (Autodetectare)

en: Default editor not properly quoted.
ro: Editorul predefinit nu este citat corect cu parametrul [quote].

en: Default file exists action
ro: Acțiunea Implicită:

en: Default r&emote directory:
ro: Dosarul &Distant Implicit:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
ro: Calea distantă implicită nu poate fi parsată. Asigură-te că e o cale absolută valabilă pentru tipul de server selectat.

en: Default system language
ro: Limba implicită a sistemului

en: Default transfer mode:
ro: Modul implicit de transfer:

en: Default transfer type:
ro: Tipul Implicit de Transfer:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
ro: Implicit: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
ro: Intervalul între tentativele eșuate de conexiune trebuie să fie între 1 și 999 secunde.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
ro[0]: Amîn conectarea pentru %d secundă din cauza eșuării tentativei de conectare precedente...
ro[1]: Amîn conectarea pentru %d secunde din cauza eșuării tentativei de conectare precedente...
ro[2]: Amîn conectarea pentru %d de secunde din cauza eșuării tentativei de conectare precedente...

en: Delete Site Manager entry
ro: Șterge Intrarea din Administratorul de Situri

en: Delete selected directory
ro: Șterge Dosarul Selectat

en: Delete selected files and directories
ro: Șterge Filele și Dosarele Selectate

en: Deleting directories
ro: Șterg dosarele

en: Deleting multiple unrelated directories is not yet supported
ro: Ștergerea mai multor dosare neînrudite nu este încă suportată

en: Deleting symbolic link
ro: Șterg legătura simbolică

en: Desktop
ro: Birou

en: Details
ro: Detalii

en: Details for new key:
ro: Detalii pentru noua cheie:

en: Dire&ctories
ro: &Dosare

en: Direction
ro: Sens

en: Directory
ro: Dosar

en: Directory comparison
ro: Comparare de Dosare

en: Directory comparison failed
ro: Compararea dosarelor a eșuat

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
ro: Dosarul care conține fila jurnal nu există sau numele filei nu e valid.

en: Directory listing aborted by user
ro: Listarea dosarului a fost întreruptă de utilizator

en: Directory listing failed
ro: Listarea dosarului a eșuat

en: Directory listing filters
ro: Filtre de listare a dosarelor

en: Directory listing successful
ro: Listarea dosarului a avut succes

en: Disa&ble all
ro: De&zactivează Tot

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
ro: Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosarului distant?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
ro: Dezactivează din nou această opțiune dacă nu mai poți vedea corect conținutul dosarelor.

en: Disconnect from server
ro: Deconectează de la server

en: Disconnected from server
ro: Deconectat de la server

en: Disconnected from server: %s
ro: Deconectat de la server: %s

en: Disconnecting from previous server
ro: Deconectez de la serverul precedent

en: Disconnects from the currently visible server
ro: Deconectează de la serverul afișat curent

en: Display about dialog
ro: Afișează fereastra cu informații despre soft

en: Do &not use default editor
ro: &Nu folosi editorul implicit

en: Do &nothing
ro: &Nici o Acțiune

en: Do you really want to check for beta versions?
    Unless you want to test new features, keep using stable versions.
ro: Vrei să verifici dacă a apărut o versiune beta?
    Te sfătuim s-o folosești numai dacă dorești să testezi opțiuni noi.

en: Do you really want to close FileZilla?
ro: Sigur vrei să închizi FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
ro: Sigur vrei să ștergi toate intrările din Administratorul de Situri și coada de transfer?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
ro: Sigur vrei să ștergi toate intrările din Administratorul de Situri?

en: Do you really want to delete selected entry?
ro: Sigur vrei să ștergi intrarea selectată?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
ro: Sigur vrei să ștergi coada de transfer?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
ro: Sigur vrei să trimiți '%s' la server?

en: Documentation
ro: Documentație

en: Don't use external IP address on &local connections.
ro: Nu utiliza adrese IP externe la conexiunile &locale.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
ro: Filele cu punct sînt filele al căror nume începe cu un punct, de ex. .htaccess

en: Double-click action
ro: Acțiune la dublu-clic

en: Download
ro: &Descarcă

en: Download &limit:
ro: &Limita Descărcării:

en: Download limit: %s/s
ro: Limita Descărcării: %s/s

en: Download limit: none
ro: Limita Descărcării: fără

en: Download search results
ro: Descarcă rezultatele căutării

en: Download selected directory
ro: Descarcă Dosarul Selectat

en: Download selected files and directories
ro: Descarcă filele și dosarele selectate

en: Downloading
ro: Descarc

en: Downloading %s
ro: Descarc %s

en: Downloading multiple unrelated directories is not yet supported
ro: Descărcarea mai multor dosare neînrudite nu este încă suportată

en: Downloading search results
ro: Descarc rezultatele căutării

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
ro: Operația de Tragere-și-Punere între instanțe diferite de FileZilla nu a fost încă implementată.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
ro: Operația de Tragere-și-Punere între servere diferite nu a fost încă implementată.

en: Duplicate filter name
ro: Nume de filtru duplicat

en: E&nable all
ro: Acti&vează Tot

en: E&nter directory
ro: &Explorează Dosarul

en: E&xecute
ro: E&xecută

en: E&xit
ro: &Ieși

en: Each filter needs at least one condition.
ro: Fiecare filtru necesită cel puțin o condiție.

en: Edit filters
ro: Editează Filtrele

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
ro: Editează fila cu editorul configurat și încarcă modificările pe server.

en: Editing failed
ro: Editarea a eșuat

en: Email:
ro: E-Mail:

en: Empty command
ro: Comandă vidă

en: Empty command.
ro: Comandă vidă.

en: Empty directory listing
ro: Listă de dosare goală

en: Empty directory.
ro: Dosar gol.

en: Empty file extension.
ro: Filă fără extensie.

en: Empty filter names are not allowed.
ro: Filtrele fără nume nu sînt permise.

en: Empty name
ro: Nume vid

en: Empty quoted string.
ro: Șir citat vid.

en: En&able all
ro: &Activează Tot

en: Enable invalid character &filtering
ro: Activează &filtrarea caracterelor nevalide

en: Encrypted
ro: Criptat

en: Encryption
ro: Criptare

en: Encryption details
ro: Detaliile Criptării

en: End comparison and change sorting order?
ro: Termin compararea și schimb ordinea de sortare?

en: Enter &custom command...
ro: &Comandă Personalizată...

en: Enter 0 for unlimited speed.
ro: Scrie 0 pentru viteză nelimitată.

en: Enter command
ro: Specifică Comanda

en: Enter custom command
ro: Comandă Personalizată

en: Enter directory
ro: Deschide Dosarul

en: Enter filter name
ro: Scrie Numele Filtrului

en: Enter name for filterset
ro: Scrie Numele Setului de Filtre

en: Enter new name for filterset
ro: Scrie numele nou pentru setul de filtre

en: Enter password
ro: Introdu Parola

en: Enter selected directory
ro: Deschide Dosarul Selectat

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
ro: Introdu adresa serverului.
    Pentru a specifica protocolul serverului, prefixează gazda cu protocolul de identificare. Dacă acesta nu e specificat, va fi utilizat cel implicit (ftp://).
    Poți de asemenea să introduci adrese complete în forma protocol://utiliz:parolă@server:port, valorile din celelalte cîmpuri fiind apoi suprascrise.

en: Enter the password for the file '%s'.
    Please note that the converted file will not be password protected.
ro: Introdu parola pentru fila '%s'.
    Reține că fila convertită nu va fi protejată cu parolă.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
ro: Introdu portul de ascultare folosit de server.
    Portul implicit pt. FTP este 21, iar pt. SFTP este 22.

en: Enter username and password
ro: Scrie numele de utilizator și parola

en: Error exporting settings
ro: Eroare la exportarea setărilor

en: Error importing
ro: Eroare la importare

en: Error loading queue
ro: Eroare la încărcarea cozii de așteptare

en: Error loading xml file
ro: Eroare la încărcărea filei xml

en: Error saving queue
ro: Eroare la salvarea cozii de așteptare

en: Error starting program
ro: Eroare la pornirea programului

en: Error writing xml file
ro: Eroare la scrierea filei xml

en: Error, file name cannot be parsed.
ro: Eroare, numele filei nu poate fi parsat.

en: Error, local file exists but cannot be removed
ro: Eroare, fila locală există, dar nu poate fi înlăturată

en: Error:
ro: Eroare:

en: Establish connection in a new tab
ro: Realizează conectarea într-un tab nou

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
ro: Exemplu: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
ro: Exemple

en: Exe&cute
ro: Exe&cută

en: Executable
ro: Executabil

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
ro: Executabilul nu conține informații despre versiune, nu pot căuta actualizări.

en: Explorer
ro: Explorator

en: Export &Queue
ro: Exportă &Coada

en: Export &Settings
ro: Exportă &Setările

en: Export settings
ro: Exportă Setările

en: F&ilter name:
ro: Numele F&iltrului:

en: FTP - File Transfer Protocol
ro: FTP - Protocol de Transfer al Filelor

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
ro: FTP - Protocol de Transfer al Filelor cu criptare opțională

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
ro: FTP - Protocol Nesecurizat de Transfer al Filelor

en: FTP Engine not initialized, can't connect
ro: Motorul FTP nu e inițializat, nu pot face conectarea.

en: FTP Keep-alive
ro: Păstrarea Conexiunii FTP

en: FTP Proxy
ro: Proxy FTP

en: FTP URL
ro: Adresă FTP

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
ro: FTP utilizează conexiuni secundare pentru transferul de date. Aceste conexiuni suplimentare pot fi stabilite în două moduri.

en: FTPES - FTP over explicit TLS/SSL
ro: FTPES - FTP prin TLS/SSL explicit

en: FTPS - FTP over implicit TLS/SSL
ro: FTPS - FTP prin TLS/SSL implicit

en: Failed to change directory
ro: Schimbarea dosarului a eșuat

en: Failed to change language
ro: Schimbarea limbii a eșuat

en: Failed to check for newer version of FileZilla.
ro: Căutarea versiunilor noi de FileZilla a eșuat.

en: Failed to copy or move sites
ro: Copierea sau mutarea siturilor a eșuat

en: Failed to create backup copy of xml file
ro: Crearea copiei de rezervă a filei xml a eșuat

en: Failed to create listen socket, aborting
ro: Socketul de ascultare nu a putut fi creat, abandonez

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
ro: Socketul de ascultare pentru modul de transfer activ nu a putut fi creat

en: Failed to download the latest version of FileZilla.
ro: Descărcarea ultimei versiuni de FileZilla a eșuat.

en: Failed to get 'My Documents' path
ro: Nu pot obține calea către 'My Documents'

en: Failed to get desktop path
ro: Nu pot obține calea dosarului Birou [Desktop]

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
ro: Nu pot obține adresa partenerului de la conexiunea de control. Conexiune închisă.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
ro: Nu pot obține adresa partenerului de la conexiunea de date. Conexiune închisă.

en: Failed to initialize FTP engine
ro: Inițializarea motorului FTP a eșuat

en: Failed to initialize TLS.
ro: Inițializarea TLS a eșuat.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
ro: Nu pot încărca panourile. File cu resurse nevalide?

en: Failed to load private key: %s
ro: Eșec la încărcarea cheii private: %s

en: Failed to open "%s" for appending/writing
ro: Nu pot deschide "%s" pentru anexare/scriere

en: Failed to open "%s" for reading
ro: Nu pot deschide "%s" pentru citire

en: Failed to open "%s" for writing
ro: Nu pot deschide "%s" pentru scriere

en: Failed to parse trusted root cert.
ro: Certificatul de încredere al rădăcinii nu a putut fi parsat.

en: Failed to receive data
ro: Nu pot recepționa datele

en: Failed to retrieve directory listing
ro: Nu pot obține lista dosarelor

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
ro: Nu pot obține adresa IP externă. Abandonez.

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
ro: Nu pot obține adresa IP externă. Utilizez adresa locală

en: Failed to retrieve local ip address.
ro: Nu pot obține adresa IP locală.

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
ro: Nu pot obține adresa IP locală. Abandonez.

en: Failed to retrieve the external IP address.
ro: Nu pot obține adresa IP externă.

en: Failed to send command.
ro: Nu pot trimite comanda.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
ro: Setarea limbii la %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
ro: Setarea limbii la %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
ro: Setarea limbii la %s (%s) a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului.

en: Failed to set language to %s, using default system language
ro: Setarea limbii la %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
ro: Setarea limbii la %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
ro: Setarea limbii la %s a eșuat. Utilizez limba implicită a sistemului.

en: Failed to validate settings
ro: Validarea setărilor a eșuat

en: Failed to verify peer certificate
ro: Verificarea certificatului partenerului a eșuat

en: Failed to write to file %s
ro: Scrierea în fila %s a eșuat

en: Failed to write xml file
ro: Scrierea filei xml a eșuat

en: Failed transfers
ro: Transferuri Eșuate

en: Fall back to active mode
ro: Repliază [fallback] la modul activ

en: Fil&e:
ro: Fi&lă:

en: Fil&es
ro: Fil&e

en: File
ro: Filă

en: File Types
ro: Tipuri de File

en: File does not contain any importable data.
ro: Fila nu conține date importabile.

en: File editing
ro: Editare de File

en: File exists
ro: Fila există

en: File exists action
ro: Acțiune la Filă Existentă

en: File has changed
ro: Fila a fost schimbată

en: File lists
ro: Liste de File

en: File not found
ro: Fila nu a fost găsită

en: File search
ro: Căutare de file

en: File transfer aborted by user
ro: Transfer întrerupt de utilizator

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
ro: Transferul de file a fost întrerupt de utilizator după transferarea a %s în %s

en: File transfer failed
ro: Transferul filei a eșuat

en: File transfer failed after transferring %s in %s
ro: Transferul de file a eșuat după transferarea a %s în %s

en: File transfer skipped
ro: Transferul filei a fost sărit

en: File transfer successful
ro: Transferul filei a fost realizat cu succes

en: File transfer successful, transferred %s in %s
ro: Transferul filei a avut succes, s-au transferat %s în %s

en: File transfers still in progress.
ro: Transferul filei este încă în curs.

en: File would transfer with ASCII data type.
ro: Fila va fi transferată sub formă de date ASCII.

en: File would transfer with binary data type.
ro: Fila va fi transferată sub formă de date binare.

en: FileZilla Error
ro: Eroare FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
ro: FileZilla poate acum să testeze configurația pentru a se asigura că totul e setat corect.

en: FileZilla is already connected to a server.
ro: FileZilla este deja conectat la un server.

en: FileZilla is running in kiosk mode.
    'Normal' and 'Account' logontypes are not available in this mode.
ro: FileZilla rulează în mod chioșc.
    Tipurile de autentificare 'Normală' și 'Cont' nu sînt disponibile în acest mod.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
ro: FileZilla trebuie repornită pentru ca schimbarea limbii să devină efectivă.

en: Filelist status &bars
ro: &Bara de Stare a Listei de File

en: Filename
ro: Nume

en: Filename &filters...
ro: &Filtrează Filele...

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
ro: Numele filei nu poate fi construit pentru dosarul %s și fila %s

en: Filename invalid
ro: Numele filei nu e valid

en: Filename unchanged
ro: Numele filei e neschimbat

en: Filename:
ro: Nume:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
ro: Numele filelor nu pot conține vreunul din următoarele caractere: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
ro: Numele filelor nu pot conține vreunul din următoarele caractere: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
ro: File editate acum

en: Filesize
ro: Mărime

en: Filesize format
ro: Formatul Mărimii Filelor

en: Filetype
ro: Tip

en: Filetype associations
ro: Asocieri ale tipurilor de file

en: Filter applies to:
ro: Filtrul se aplică la:

en: Filter invalid characters in filenames
ro: Filtrează caracterele nevalide din numele filelor

en: Filter name already exists
ro: Numele filtrului există deja

en: Filter out items matching all of the following
ro: Exclude itemurile potrivite cu toate condițiile următoare

en: Filter out items matching any of the following
ro: Exclude itemurile potrivite cu oricare din condițiile următoare

en: Filter out items matching none of the following
ro: Exclude itemurile nepotrivite cu vreuna din condițiile următoare

en: Filter set already exists
ro: Setul de filtre există deja

en: Filter the directory listings
ro: Filtrează lista de dosare

en: Filter validation failed
ro: Validarea filtrului a eșuat

en: Fingerprint (MD5):
ro: Amprentă (MD5):

en: Fingerprint (SHA-1):
ro: Amprentă (SHA-1):

en: Fingerprint:
ro: Amprentă:

en: Firewall and router configuration wizard
ro: Vrăjitor de Configurare a Parafocului și Ruterului

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
ro: Pentru informații detaliate despre ce fac aceste opțiuni, va trebui să rulezi vrăjitorul de configurare a rețelei.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
ro: Pentru siguranță, ar trebui să specifici un interval de cel puțin 10 porturi.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
ro: Pentru această sesiune vor fi utilizate setările implicite. Orice modificare adusă acestor setări nu va fi salvată.

en: Force &UTF-8
ro: Forțează &UTF-8

en: Force showing &hidden files
ro: Forțează Afișarea Filelor Asc&unse

en: Force showing hidden files
ro: Forțează Afișarea Filelor Ascunse

en: Format specifications:
ro: Specificațiile formatului:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
ro: Format: Extensie urmată de comandă și argumente citate corect.

en: Further documentation
ro: Documentație suplimentară

en: General
ro: Generale

en: General SOCKS server failure
ro: Defectare generalizată a serverului SOCKS

en: Generic proxy
ro: Proxy Generic

en: Get external IP address from the following URL:
ro: Obține adresa IP externă de la următoarea adresă:

en: Getting help
ro: Obține ajutor

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
ro: Numele setului de filtre există deja. Suprascriu setul de filtre existent?

en: Global bookmarks
ro: Semne de Carte Globale

en: Group permissions
ro: Permisiuni de grup

en: H&igh
ro: Îna&ltă

en: HTTPS - HTTP over TLS
ro: HTTPS - HTTP prin TLS

en: Hash:
ro: Haș:

en: Hidden
ro: Ascuns

en: High
ro: Înaltă

en: Highest
ro: Maximă

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ro: Portul cel mai avansat disponibil trebuie să fie un număr între 1024 și 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
ro: Ține tasta Shift apăsată pentru a comuta starea filtrului în amîndouă părțile simultan.

en: Homepage:
ro: Sit:

en: Host key fingerprint:
ro: Amprenta cheii gazdei:

en: Host key mismatch
ro: Nepotrivire a cheii gazdei

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
ro: Gazda începe cu '[' dar nu a fost găsită paranteza dreaptă de închidere.

en: Host unreachable
ro: Gazda e inaccesibilă

en: Host:
ro: Gazdă:

en: Hours,
ro: Ore,

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
ro: I&SO 8601 (de exemplu: 15:47)

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
ro: Dacă în timpul unei operații nu pot fi transmise sau recepționate date pe o perioadă de timp mai mare decît cea specificată, conexiunea va fi închisă și FileZilla va încerca să se reconecteze.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
ro: Dacă raportezi buguri, te rugăm să trimiți jurnalul [log] obținut cu nivelul de jurnalizare setat pe "Detaliat".

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
ro: Dacă testul automat de la sfîrșitul acestui vrăjitor reușește, dar nu poți totuși să transferi file către un anumit server, e posibil ca acesta să fie configurat greșit și deci va trebui să utilizezi modul activ de transfer. Poți seta acest mod pentru fiecare server în parte în Administratorul de Situri.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
ro: Dacă opțiunea de repliere este activată, se va putea face conectarea la serverele configurate incorect care resping modul de transfer selectat.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
ro: Dacă schimbarea cheii serverului gazdă nu a fost ceva așteptat, contactează administratorul serverului.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
ro: Dacă problema persistă, ruterul sau/și parafocul blochează accesul la internet pentru FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
ro: Dacă problema persistă, ruterul sau/și parafocul produc întreruperea intermitentă a conexiunii.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
ro: Dacă mărimea filei jurnal atinge limita stabilită, ea va fi renumită prin adăugarea lui ".1" la sfîrșitul numelui (posibil suprascriind file jurnal vechi) și astfel e creată o filă nouă.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
ro: Dacă simlegătura țintește către un dosar, FileZilla poate fie să șteargă legătura simbolică, fie să șteargă conținutul dosarului legat.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
ro: Dacă problema persistă, contactează furnizorul ruterului sau parafocului pentru o soluție.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
ro: Dacă problema nu se rezolvă, contactează producătorul ruterului.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a timezone offset in the site manager.
ro: Dacă se utilizează 'Suprascrie dacă e mai nou', ora sistemului trebuie să fie sincronizată cu a serverului. Dacă orele diferă (de ex. zone orare diferite), trebuie specificat un decalaj de fus orar în managerul de situri.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
ro: Dacă se utilizează compararea pe bază de marcaje de timp, se consideră două file ca egale dacă diferența dintre marcaje nu depășește acest prag.

en: If you change the language, you should restart FileZilla.
ro: Dacă schimbi limba interfeței, va trebui să repornești FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
ro: Dacă clichezi pe test, FileZilla se va conecta la probe.filezilla-project.org și va efectua cîteva teste simple.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
ro: Dacă închizi FileZilla, modificările vor fi pierdute.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
ro: Dacă introduci tipurile greșite de file, acestea ar putea fi deteriorate la transferare.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
ro: Dacă obții vreo eroare, configurația nu este corectă.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
ro: Dacă ai probleme la obținerea listei dosarelor sau la transferul filelor, încearcă să schimbi modul implicit de transfer.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
ro: Dacă ai în continuare probleme cu un anumit server, atunci el, ruterul sau parafocul ar putea fi configurate greșit. În acest caz, încearcă să comuți pe modul pasiv și să contactezi administratorul serverului pentru ajutor.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
ro: Dacă vrăjitorul este încheiat cu succes și testul final reușește, orice parafoc sau ruter pe care-l ai ar trebui să fie configurat corespunzător.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
ro: Dacă utilizezi un parafoc, asigură-te că programului FileZilla i se permite acceptarea de conexiuni la toate porturile stabilite.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
ro: Dacă utilizezi un ruter, asigură-te că toate aceste porturi sînt înaintate corespunzător către calculatorul pe care rulează FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
ro: Dacă ruterul continuă să schimbe adresa IP, contactează fabricantul acestui echipament.

en: Import data from older version
ro: Importă datele dintr-o versiune mai veche

en: Import settings
ro: Importă Setările

en: Import successful
ro: Importare reușită

en: Improperly quoted association.
ro: Asociere citată necorespunzător.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
ro: În modul activ, FileZilla trebuie să asculte la un port pentru a realiza transferul de date. Trebuie să specifici ce porturi va utiliza programul.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
ro: În caz ca ai un ruter, trebuie să înaintezi [forward] toate porturile disponibile, deoarece FileZilla nu are nici o influență asupra celor alese de sistem.

en: In case you prefer automatic updates, you can enable automatic update checks in the settings dialog.
ro: În caz că preferi actualizarea automată, poți activa în panoul setărilor căutarea automată de actualizări.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
ro: Adresa IP Externă a Calculatorului (necesară pentru a putea utiliza modul activ)

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
ro: În modul pasiv, care este recomandat pentru majoritatea utilizatorilor, FileZilla solicită serverului un port și se conectează la acesta. Nu este necesară nici o configurare complicată.

en: Incomplete chain, top certificate is not self-signed certificate authority certificate
ro: Lanț incomplet, certificatul din vîrf nu este un certificat de autoritate subsemnat [self-signed]

en: Incorrect password
ro: Parolă incorectă

en: Initializing TLS...
ro: Inițializez TLS...

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
ro: Server nesecurizat, nu suportă FTP prin TLS.

en: Interactive
ro: Interactiv

en: Interface
ro: Interfață

en: Interrupted by user
ro: Întrerupt de utilizator

en: Invalid Content-Length
ro: Lungime a Conținutului Nevalidă

en: Invalid HTTP Response
ro: Răspuns HTTP Nevalid

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
ro: A fost recepționată o secvență de caractere nevalide, care a dezactivat UTF-8. Selectează opțiunea UTF-8 în Administratorul de Situri pentru a forța UTF-8.

en: Invalid chunk size
ro: Mărime a pachetului de date nevalidă

en: Invalid data received
ro: Au fost recepționate date nevalide

en: Invalid date
ro: Dată nevalidă

en: Invalid filename
ro: Nume de filă nevalid

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
ro: Adresa gazdei e nevalidă, după paranteza dreaptă de închidere pot urma doar două puncte și portul.

en: Invalid input
ro: Introducere nevalidă

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
ro: Port nevalid. El trebuie să aibă o valoare cuprinsă între 1 și 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over SSL (implicit) and
    ftpes:// for FTP over SSL (explicit).
ro: Protocolul specificat este nevalid. Protocoalele valide sînt:
    ftp:// pt. FTP normal,
    sftp:// pt. protocolul de tranfer SSH,
    ftps:// pt. FTP prin SSL (implicit) și
    ftpes:// pt. FTP prin SSL (explicit).

en: Invalid regular expression in search conditions.
ro: Expresie regulată nevalidă în condițiile de căutare.

en: Invalid response code
ro: Cod de răspuns nevalid

en: Invalid search conditions: %s
ro: Condiții de căutare nevalide: %s

en: Invalid site path
ro: Cale distantă nevalidă

en: Invalid size in condition
ro: Mărime nevalidă în condiție

en: Invalid username given.
ro: Nume de utilizator nevalid.

en: Jurisdiction country:
ro: Țara de jurisdicție:

en: Jurisdiction locality:
ro: Localitatea de jurisdicție:

en: Jurisdiction state or province:
ro: Statul sau provincia de jurisdicție:

en: Keep directories on top
ro: Dosarele sînt listate primele

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
ro: Nu toate serverele suportă această setare și ar putea returna o listă incorectă dacă ea este activată. Deși FileZilla efectuează unele teste să verifice dacă serverul suportă această opțiune, testul poate eșua.

en: Key exchange
ro: Schimb de chei

en: L&owest
ro: Minimă

en: Language
ro: Limbă

en: Language changed
ro: Limbă schimbată

en: Last modified
ro: Modificat

en: Layout
ro: Aspect

en: Limit for concurrent &downloads:
ro: Nr. max. de &descărcari simultane:

en: Limit for concurrent &uploads:
ro: Nr. max. de î&ncărcari simultane:

en: Limit local ports
ro: Limitarea Porturilor Locale

en: Limit size of logfile
ro: Mărimea limită a filei jurnal

en: Limit:
ro: Limită:

en: Line length exceeded
ro: Lungimea liniei e prea mare

en: Linked against
ro: Legat cu

en: Listen socket closed
ro: Socketul de ascultare s-a închis

en: Listing:
ro: Listă:

en: Lo&west available port:
ro: Port&ul minim disponibil:

en: Local file
ro: Filă Locală

en: Local file does not exist.
ro: Fila locală nu există.

en: Local file is a directory instead of a regular file.
ro: Fila locală e un dosar, în loc de o filă obișnuită.

en: Local file is not a valid filename.
ro: Fila locală nu este o filă validă.

en: Local filters:
ro: Filtre locale:

en: Local site:
ro: Local:

en: Locality:
ro: Locație:

en: Log file
ro: Filă Jurnal

en: Log of update check:
ro: Jurnalul verificării actualizărilor:

en: Logging
ro: Jurnalizare

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
ro: Datele de logare conțin caractere non-ASCII, iar serverul ar putea să nu suporte codarea UTF-8. În caz de probleme la logare nu se poate reveni la setul local de caractere atîta timp cît se folosește un server proxy.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
ro: Datele de logare conțin caractere non-ASCII, iar serverul ar putea să nu suporte codarea UTF-8. Încerc cu setul local de caractere.

en: Login sequence fully executed yet not logged in. Aborting.
ro: Secvența de logare a fost parcursă integral, dar nu s-a realizat conexiunea. Abandonez.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
ro: Tipul de logare trebuie să fie de tipul "ask" sau "interactiv" (fără ghilimele).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
ro: Tip de logare, poate fi utilizat doar împreună cu adresa (URL) FTP. Argumentul trebuie să fie '%s' sau '%s'

en: Low
ro: Scăzută

en: Lowest
ro: Minimă

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
ro: Portul minim disponibil trebuie să fie un număr între 1024 și 65535.

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
ro: Asigură-te că fila poate fi accesată și este un document XML bine formatat.

en: Malformed chunk data: %s
ro: Părți de date eronate: %s

en: Malformed header: %s
ro: Antet eronat: %s

en: Malformed reply, server not sending proper line endings
ro: Răspuns malformat, serverul nu trimite finaluri de linie corecte

en: Manual transfer
ro: Transfer Manual

en: Match all of the following
ro: Toate regulile următoare

en: Match any of the following
ro: Potrivește cu oricare din următoarele

en: Match none of the following
ro: Potrivește cu nici una din următoarele

en: Maximum simultaneous &transfers:
ro: Nr. max. de &transferuri simultane:

en: Message log
ro: Jurnalul Mesajelor

en: Message log position
ro: Poziția Jurnalului cu Mesaje (Jurnalul de Activitate FileZilla) - [Log]

en: MiB
ro: MB

en: Minutes
ro: Minute

en: Move &down
ro: Mută în &Jos

en: Move &up
ro: Mută în &Sus

en: Name
ro: Nume

en: Name already exists
ro: Numele există deja

en: Name of bookmark already exists.
ro: Numele semnului de carte există deja.

en: Name:
ro: Nume:

en: Need to enter filter name
ro: Trebuie să precizezi numele filtrului

en: Need to enter valid remote path
ro: Trebuie să precizezi o cale distantă validă

en: Need to specify a character encoding
ro: Trebuie să specifici un set de codare a caracterelor

en: Network unreachable
ro: Rețea inaccesibilă

en: New &Folder
ro: &Dosar Nou

en: New &tab
ro: Tab Nou

en: New Book&mark
ro: Se&mn de Carte Nou

en: New bookmark
ro: Semn de Carte Nou

en: New directory
ro: Dosar Nou

en: New features and improvements in %s
ro: Facilități noi și îmbunătățiri în versiunea %s

en: New filter
ro: Filtru Nou

en: New folder
ro: Dosar Nou

en: New site
ro: Sit Nou

en: Next to the transfer queue
ro: Lîngă coada de transfer

en: No
ro: Nu

en: No category to export selected
ro: N-a fost selectată nici o categorie pentru exportat

en: No command given, aborting.
ro: Nu a fost dată nici o comandă. Abandonez.

en: No external IP address set, trying default.
ro: N-a fost specificată nici o adresă IP externă, o încerc pe cea implicită.

en: No files are currently being edited.
ro: Momentan nu este editată nici o filă.

en: No filter name given
ro: N-a fost specificat nici un nume de filtru

en: No host given, please enter a host.
ro: N-a fost specificat nici un server. Specifică unul.

en: No images available
ro: Nici o imagine disponibilă

en: No more files in the queue!
ro: Nu mai există file în coada de transfer!

en: No name for the filterset given.
ro: Setului de filtre nu i-a fost dat un nume.

en: No program associated with filetype
ro: Nu există un program asociat cu tipul de filă

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
ro: Nu a fost asociat nici un program pentru editarea filelor cu extensia '%s'.

en: No search results
ro: Nu există rezultate ale căutării

en: No sites available
ro: Nu sînt disponibile situri

en: No supported SOCKS5 auth method
ro: Nu e suportată nici o metodă de autentificare SOCKS5

en: No username given.
ro: N-a fost dat un nume de utilizator.

en: None
ro: Nimic

en: None selected yet
ro: Nimic selectat pînă acum

en: Not all items could be requeued for viewing/editing.
ro: Nu toate itemurile pot fi repuse în coadă pentru vedere/editare.

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Not connected to any server
ro: Neconectat la server

en: Not connected to any server.
ro: Neconectat la un server.

en: Not connected.
ro: Neconectat.

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
ro: Această setare este suportată numai dacă utilizezi protocolul FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrypted FTP connections.
ro: Notă: Această opțiune funcționează numai pentru conexiunile FTP necriptate.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
ro: Notă: Folosirea unui proxy generic forțează modul pasiv la conexiunile FTP.

en: Number of decimal places:
ro: Număr de locuri zecimale:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
ro: Numărul de reîncercări trebuie să fie între 0 și 99.

en: O&pen file
ro: Desc&hide Filă

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
ro: În paginile următoare va fi configurat modul de transfer selectat și modul de repliere, dacă e activat.

en: Once
ro: O dată

en: Only the versions of FileZilla and the operating system you are using will be submitted to the server.
ro: Vor fi trimise serverului doar versiunea de FileZilla și sistemul de operare pe care îl utilizezi.

en: Open directory in system's file manager
ro: Deschide dosarul în administratorul de file al sistemului

en: Open the Site Manager
ro: Deschide Administratorul de Situri

en: Open the file.
ro: Deschide fila.

en: Open the settings dialog of FileZilla
ro: Deschide panoul cu setări pentru FileZilla

en: Opened as:
ro: Deschis ca:

en: Opening failed
ro: Deschidere eșuată

en: Opens a new tab
ro: Deschide ca Tab Nou

en: Opens the Site Manager
ro: Deschide Administratorul de Situri

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
ro: Deschide dialogul de filtrare a listării dosarului. Clic-dreapta pentru a comuta filtrele.

en: Operating system
ro: Sistem de Operare

en: Operating system problem detected
ro: A fost detectată o problemă cu sistemul de operare

en: Organization:
ro: Organizație:

en: Other:
ro: Altul:

en: Overview
ro: Vedere de Ansamblu

en: Overwrite &if source newer
ro: Suprascr&ie dacă sursa e mai nouă

en: Overwrite file
ro: Suprascrie fila

en: Overwrite file if size differs
ro: Suprascrie fila dacă mărimea e diferită

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
ro: Suprascrie fila dacă mărimea e diferită sau sursa e mai nouă

en: Overwrite file if source file newer
ro: Suprascrie fila dacă sursa e mai nouă

en: Overwrite if &different size
ro: Suprascrie dacă mărimea e &diferită

en: Overwrite if different si&ze or source newer
ro: Suprascrie dacă mărimea e diferită sau sursa e mai &nouă

en: Owner permissions
ro: Permisiunile proprietarului

en: Owner/Group
ro: Proprietar | Grup

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
ro: Împiedică intrarea sistemului în stare de repaus [sleep] în timpul transferurilor și a altor operațiuni

en: P&roxy host:
ro: Adresa P&roxy:

en: PORT command tainted by router or firewall.
ro: Comanda PORT a fost modificată de ruter sau parafoc.

en: Pa&ssive (recommended)
ro: Pa&siv (recomandat)

en: Package
ro: Pachet

en: Parameter not a valid URL
ro: Parametrul nu este o adresă validă

en: Pass&word:
ro: Pa&rolă:

en: Passive (recommended)
ro: Pasiv (recomandat)

en: Passive mode
ro: Mod Pasiv

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
ro: Modul pasiv a fost setat ca mod de transfer implicit.

en: Password required
ro: Parolă necesară

en: Path
ro: Cale

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
ro: Calea nu poate fi construită pentru dosarul %s și subdosarul %s

en: Paths
ro: Căi

en: Pending removal
ro: Înlăturare în curs

en: Permission
ro: Permisiune

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Platform:
ro: Platformă:

en: Please check http://filezilla-project.org for the most recent version of FileZilla.
ro: Vizitează http://filezilla-project.org pentru cea mai nouă versiune de FileZilla.

en: Please check on http://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
ro: Verifică la http://filezilla-project.org/probe.php dacă serverul rulează și apoi reverifică cu atenție setările programului.

en: Please check the package manager of your system for an updated package or visit http://filezilla-project.org to download the source code of FileZilla.
ro: Verifică cu administratorul de pachete al SO dacă există un pachet actualizat sau vizitează http://filezilla-project.org pentru a descărca codul sursă FileZilla.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
ro: Configurează parafocul sau ruterul (dacă ai), astfel încît FileZilla să poată stabili conexiuni ieșinde [outgoing] la porturi arbitrare.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
ro: Dezactivează setările din ruter cum ar fi 'Mod DMZ' sau 'Mod Joc'.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
ro: Asigură-te că ai o conexiune stabilă la internet și verifică din nou setările acesteia.

en: Please enter a custom date format.
ro: Scrie un format personalizat al datei.

en: Please enter a custom time format.
ro: Scrie un format personalizat al orei.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
ro: Inserează o dată de forma AAAA-LL-ZZ, ca de exemplu 2010-07-18

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
ro: Specifică o viteză maximă de descărcare mai mare sau egală cu 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
ro: Scrie un nume pentru filtrul nou.

en: Please enter a new name for the copied filter.
ro: Scrie un nume pentru filtrul copiat.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
ro: Scrie un nume nou pentru setul de filtre "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
ro: Scrie un nume pentru filtru.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
ro: Scrie o valoare între 0 și 10 pentru numărul de descărcări simultane.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
ro: Scrie o valoare între 0 și 10 pentru numărul de încărcări simultane.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
ro: Scrie o valoare între 0 și 10 pentru numărul de transferuri simultane.

en: Please enter a password for this server:
ro: Scrie o parolă pentru acest server:

en: Please enter a path and executable to run.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You can also optionally specify program arguments.
ro: Scrie calea către fila executabilă care trebuie rulată.
    De ex. c:\oriceCale\fisier.exe în MS Windows sau /oriceCale/fisier în Unix.
    Poți de asemenea să specifici opțional argumente pentru program.

en: Please enter a timeout between 5 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
ro: Scrie o valoare a expirării între 5 și 9999 de secunde sau 0 pentru a dezactiva expirarea.

en: Please enter a unique name for this filter set
ro: Scrie un nume unic pentru acest set de filtre

en: Please enter a username for this server:
ro: Scrie un nume de utilizator pentru acest server:

en: Please enter a valid portrange.
ro: Scrie un interval valid de porturi.

en: Please enter an URL where to get your external address from
ro: Scrie URL-ul de unde trebuie obținută adresa externă a calculatorului

en: Please enter an update interval of at least 7 days
ro: Specifică un interval de actualizare de cel puțin 7 zile

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
ro: Specifică o viteză maximă de încărcare mai mare sau egală cu 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
ro: Scrie comanda FTP brută.
    Utilizarea comenzilor FTP brute va goli cașul dosarelor [cache].

en: Please enter the name of the directory which should be created:
ro: Scrie numele dosarului care trebuie creat:

en: Please enter username and password for this server:
ro: Scrie numele de utilizator și parola pentru acest server:

en: Please enter your external IP address
ro: Scrie adresa IP externă a calculatorului

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
ro: Scrie adresa IP externă a calculatorului în pagina modului activ a acestui vrăjitor. În caz că ai o adresă dinamică sau nu o cunoști pe cea externă, folosește opțiunea rezolvatorului extern.

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
ro: Urmează instrucțiunile cu atenție, deoarece o configurare greșită poate împiedica realizarea de conexiuni FTP reușite.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
ro: Asigură-te că programului FileZilla îi este permis să stabilească conexiuni ieșinde și asigură-te că adresa tastată a rezolvatorului de adrese e validă.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
ro: Asigură-te că localizarea (limba) solicitată este instalată în sistem.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
ro: Asigură-te că ruterul tău utilizează ultima versiune de firmsoft [firmware]. În plus de asta ruterul trebuie să fie configurat corect. Va trebui să utilizezi înaintarea manuală a porturilor [forwarding]. Nu rula ruterul în modurile 'DMZ Mode' sau 'Game Mode'.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
ro: Reține că FileZilla nu are nici o influență în alegerea portului de către server. Așa că serverul poate teoretic alege un port despre care parafocul crede că e utilizat doar de troieni sau alte programe nocive. Acest lucu poate duce la o alarmă falsă pe care o poți ignora.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
ro: Reține că păstrarea marcajului original de timp la încărcările pe servere FTP, FTPS și FTPES merge numai dacă serverele suportă comanda MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
ro: E posibil ca unele servere să-ți blocheze accesul daca încerci să te reconectezi la ele foarte des sau la intervale foarte scurte de timp.

en: Please read http://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting for details
ro: Pentru detalii citește http://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting

en: Please retry downloading the update. Possible reasons if the problem persists (listed in order of decreasing probability):
ro: Reîncearcă să descarci actualizarea. Cîteva motive ale persistenței problemei (listate în ordine descrescătoare a posibilității de apariție):

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
ro: Rulează vrăjitorul încă o dată dacă a trebuit să modifici setările rețelei sau dacă ai întîmpinat probleme cu servere care mai înainte au mers corect.

en: Please select an action:
ro: Va rog sa selectati o actiune:

en: Please select the categories you would like to import.
ro: Selectează categoriile care vrei să fie importate.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
ro: Modul Implicit de Transfer pentru Date

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
ro: Selectează noile atribute pentru dosarul "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
ro: Selectează noile atribute pentru fila "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
ro: Selectează noile atribute pentru dosarele selectate.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
ro: Selectează noile atribute pentru filele și dosarele selectate.

en: Please select the new attributes for the selected files.
ro: Selectează noile atribute pentru filele selectate.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
ro: Actualizează parafocul și asigură-te că ruterul tău utilizează ultima versiune de firmsoft [firmware]. În plus de asta, ruterul trebuie să fie configurat corect și trebuie să utilizezi înaintarea manuală a porturilor [forwarding]. Nu rula ruterul în așa numitele moduri 'DMZ' sau 'game'. Lucruri ca inspectarea protocolului sau anumite corecții specifice protocolului trebuie dezactivate

en: Please visit http://filezilla-project.org for more information about FileZilla.
ro: Vizitează http://filezilla-project.org pentru mai multe informații despre FileZilla.

en: Please visit http://filezilla-project.org to download the most recent version.
ro: Vizitează http://filezilla-project.org pentru a descărca cea mai recentă versiune.

en: Postal code:
ro: Codul poștal:

en: Predefined Sites
ro: Situri Predefinite

en: Preserving file timestamps
ro: Păstrarea marcajului original de timp

en: Preview:
ro: Previzionare:

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
ro: Conexiunea primară și certificatele de conexiune pentru date nu se potrivesc.

en: Print version information to stdout and exit
ro: Tipărește la ieșirea standard informațiile despre versiune și ieși

en: Prioritize directories (default)
ro: Prioritizează dosarele (implicit)

en: Priority
ro: Prioritate

en: Privacy policy:
ro: Politica de Confidențialitate:

en: Private &keys:
ro: C&hei Private:

en: Pro&xy password:
ro: Parolă Pro&xy:

en: Process &Queue
ro: Procesează Coa&da de Transfer

en: Proxy &port:
ro: Port &Proxy:

en: Proxy &user:
ro: &Utilizator Proxy:

en: Proxy authentication failed
ro: Autentificarea la proxy a eșuat.

en: Proxy handshake failed: %s
ro: Strîngerea de mînă cu proxyul a eșuat: %s

en: Proxy reply: %s
ro: Răspuns de la proxy: %s

en: Proxy request failed: %s
ro: Solicitarea proxyului a eșuat: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
ro: Solicitarea proxyului a eșuat: Tip necunoscut de adresă în răspunsul la CONNECT

en: Proxy set but proxy host or port invalid
ro: Proxy setat, dar adresa sau portul lui sînt nevalide

en: Public Key Authentication
ro: Atentificare cu Cheie Publică

en: Public key algorithm:
ro: Algoritm cu Cheie Publică:

en: Public permissions
ro: Permisiuni Publice

en: Queue has been fully processed
ro: Coada a fost procesată complet

en: Queue: %s MiB
ro: Coadă: %s MiB

en: Queue: %s%s
ro: Coadă: %s%s

en: Queue: empty
ro: Coadă: goală

en: Queued files
ro: File în Coadă

en: Queueing:
ro: Coadă:

en: R&eboot system
ro: R&epornește Calculatorul

en: R&emote directory tree
ro: Arborele Dosar&elor Distante

en: R&eset and requeue selected files
ro: R&esetează și repune în coadă filele selectate

en: Raw FTP command
ro: Comandă FTP brută

en: Re&ad
ro: Ci&tire

en: Re&fresh
ro: Îm&prospătează

en: Re&name
ro: Re&numește

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
ro: Rulează din nou vrăjitorul, verifică cu atenție setările și configurează ruterul și parafocul în mod corespunzător.

en: Rea&d
ro: C&itire

en: Read-only
ro: Doar-citire

en: Really cancel current operation?
ro: Sigur vrei să anulezi operația curentă?

en: Really delete %d directory with its contents? | Really delete %d directories with their contents?
ro[0]: Sigur ștergi %d dosar cu tot conținutul său?
ro[1]: Sigur ștergi cele %d dosare cu tot conținutul lor?
ro[2]: Sigur ștergi cele %d de dosare cu tot conținutul lor?

en: Really delete %d file? | Really delete %d files?
ro[0]: Sigur ștergi %d filă?
ro[1]: Sigur ștergi cele %d file?
ro[2]: Sigur ștergi cele %d de file?

en: Really delete %s and %s?
ro: Sigur ștergi %s și %s?

en: Really delete all selected files and/or directories?
ro: Sigur vrei să ștergi filele și/sau dosarele selectate?

en: Reason
ro: Motiv

en: Reboot now
ro: Repornește Acum

en: Rec&urse into subdirectories
ro: Incl&usiv subdosarele

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
ro: A fost primită o linie ce depășește 10000 de caractere, abandonez.

en: Received data tainted
ro: Datele primite sînt alterate

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
ro: Informațiile de reconectare nu pot fi curățate în timpul conectării la un server.
    Dacă vrei să continui, conexiunea va fi întreruptă.

en: Reconnection settings
ro: Setări de Reconectare

en: Reconnects to the last used server
ro: Reconectează la ultimul server utilizat

en: Redirection to invalid address
ro: Redirecționare la o adresa nevalidă

en: Refresh the file and folder lists
ro: Împrospătează listele de file și dosare

en: Remote
ro: Distant

en: Remote certificate not trusted.
ro: Certificatul distant nu este de încredere.

en: Remote file
ro: Filă Distantă

en: Remote file search
ro: Căutare în filele distante

en: Remote filters:
ro: Filtre Distante:

en: Remote path
ro: Calea Distantă

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
ro: Calea distantă nu poate fi parsată. Asigură-te că e o cale absolută validă și e suportată de tipul de server al sitului curent (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
ro: Calea distantă nu poate fi parsată. Asigură-te că e o cale absolută validă și e suportată de tipul de server (%s) selectat pe situl părinte.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
ro: Calea distantă nu poate fi parsată. Asigură-te că e o cale absolută validă.

en: Remote path could not be parsed.
ro: Calea distantă nu a putut fi parsată.

en: Remote path handling:
ro: Tratamentul căii distante:

en: Remote path:
ro: Calea Distantă:

en: Remote site:
ro: Distant:

en: Remove &all
ro: Înlătură &Tot

en: Remove &selected
ro: Înlătură &Selectatele

en: Rename file
ro: Renumește fila

en: Rename selected directory
ro: Renumește dosarul selectat

en: Rename selected files and directories
ro: Renumește filele și dosarele selectate

en: Renaming '%s' to '%s'
ro: Renumesc '%s' în '%s'

en: Reporting bugs and feature requests
ro: Raportează buguri și cere facilități noi

en: Require explicit FTP over TLS
ro: Solicită FTP explicit prin TLS

en: Require implicit FTP over TLS
ro: Solicită FTP implicit prin TLS

en: Reset and requeue &all
ro: Resetează și repune în co&adă filele selectate

en: Resolving address of %s
ro: Rezolv adresa IP pentru %s

en: Resolving hostname
ro: Rezolv numele gazdei

en: Response:
ro: Răspuns:

en: Results:
ro: Rezultate:

en: Resume file transfer
ro: Reia transferul de file

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
ro: Reluarea filelor ASCII poate cauza probleme dacă serverul utilizează un alt format de final de linie față de client.

en: Retrieving directory listing...
ro: Preiau lista de dosare...

en: Retrieving external IP address from %s
ro: Preiau adresa IP externă de la %s

en: Root certificate is not trusted
ro: Certificatul rădăcinii nu este de încredere

en: S&how files currently being edited...
ro: Arată File&le Editate Curent...

en: S&hutdown system
ro: Înc&hide Calculatorul

en: S&top
ro: Opreș&te

en: S&ynchronized browsing
ro: Explorează Sincroni&zat

en: Save settings?
ro: Salvez setările?

en: Scanning for files to add to queue
ro: Scanez după file de adăugat la coadă

en: Scanning for files to upload
ro: Scanez după file de încărcat

en: Search &conditions:
ro: Condiții de &căutare:

en: Search &directory:
ro: &Dosar de căutare:

en: Search for files recursively.
ro: Caută recursiv după file (inclusiv în subdosare).

en: Search server for files
ro: Caută file pe server

en: Security information
ro: Informații de Securitate

en: See also: http://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
ro: Vezi și: http://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
ro: Sele&ctează Serverul

en: Select &page:
ro: Cate&gorii:

en: Select Theme
ro: Selectează Tema

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
ro: Selectează acțiunea implicită de efectuat dacă fila țintă a unui transfer există deja.

en: Select default editor
ro: Selectează editorul implicit

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
ro: Selectează acțiunea implicită dacă fila țintă există deja. Alegerea e validă doar pentru sesiunea curentă.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
ro: Selectează acțiunea implicită în caz că fila există deja, valabilă doar pentru filele selectate curent în coadă.

en: Select download location for package
ro: Selectează locul de descărcare pentru pachet

en: Select file containing private key
ro: Selectează fila care conține cheia privată

en: Select file for exported data
ro: Selectează fila pentru datele exportate

en: Select file for exported queue
ro: Selectează fila pentru coada exportată

en: Select file for exported settings
ro: Selectează fila pentru exportarea setărilor

en: Select file for exported sites
ro: Selectează fila pentru siturile exportate

en: Select file to import settings from
ro: Selectează fila din care să se importe setările

en: Select file to upload
ro: Selectează fila de încărcat

en: Select filename for converted keyfile
ro: Selectează fila pentru cheia convertită

en: Select how these files should be opened.
ro: Selectează modul în care să fie deschise aceste file.

en: Select target download directory
ro: Selectează dosarul în care să se descarce

en: Select target filename
ro: Selectează numele filei țintă

en: Select the categories to export:
ro: Selectează categoriile de exportat:

en: Select the private data you would like to delete.
ro: Selectează datele private pe care vrei să le ștergi.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
ro[0]: %d dosar cu tot conținutul său selectat pentru transfer
ro[1]: %d dosare cu tot conținutul lor selectate pentru transfer
ro[2]: %d de dosare cu tot conținutul lor selectate pentru transfer

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
ro[0]: %d dosar selectat.
ro[1]: %d dosare selectate.
ro[2]: %d de dosare selectate.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
ro[0]: %d filă selectată pentru transfer.
ro[1]: %d file selectate pentru transfer.
ro[2]: %d de file selectate pentru transfer.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
ro[0]: %d filă selectată (mărime totală: %s)
ro[1]: %d file selectate (mărime totală: %s)
ro[2]: %d de file selectate (mărime totală: %s)

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
ro[0]: %d filă selectată (mărime totală: cel puțin %s)
ro[1]: %d file selectate (mărime totală: cel puțin %s)
ro[2]: %d de file selectate (mărime totală: cel puțin %s)

en: Selected %s and %s for transfer.
ro: %s și %s selectate pentru transfer.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
ro: %s și %s selectate (mărime totală: %s)

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
ro: %s și %s selectate (mărime totală: cel puțin %s)

en: Selected editor does not exist.
ro: Editorul selectat nu există.

en: Selected file already being edited
ro: Fila selectată se editează deja

en: Selected file is already loaded
ro: Fila selectată este deja încărcată

en: Selected file is already opened
ro: Fila selectată este deja deschisă

en: Selected file is still being edited
ro: Fila selectată este în curs de editare

en: Selected filter only works for local files.
ro: Filtrul selectat se aplică numai filelor locale.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
ro: Semnul de carte global selectat și serverul curent utilizează un tip de server diferit.
    Folosește semne de carte specifice siturilor în cazul acestui server.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
ro: Portul selectat este de obicei folosit de un protocol diferit.

en: Send FTP &keep-alive commands
ro: Tri&mite comenzi FTP pentru menținerea activă a conexiunii

en: Send custom command to the server otherwise not available
ro: Trimite comandă personalizată la serverul altfel indisponibil

en: Sending keep-alive command
ro: Trimit comandă FTP pentru menținerea activă a conexiunii

en: Serial number:
ro: Număr de serie:

en: Server &Type:
ro: &Tip de Server:

en: Server did not properly shut down TLS connection
ro: Serverul nu a închis corespunzător conexiunea TLS

en: Server does not support resume of files > %d GB.
ro: Serverul nu suportă reluarea filelor > %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
ro: Serverul nu suportă reluarea filelor > %d GB. Transferul e terminat cînd mărimile filelor se potrivesc.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
ro: Serverul nu suportă reluarea filelor > 2GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
ro: Serverul nu suportă reluarea filelor > 4GB.

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
ro: Serverul nu suportă reluarea filelor > %d GB. Transferul e terminat cînd mărimile filelor se potrivesc.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
ro: Serverul ar putea necesita autentificare. Încearcă să specifici un cont folosind Administratorul de Situri

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
ro: Serverul a trimis o solicitare suplimentară de logare. Trebuie să utilizezi tipul de logare interactivă.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
ro: Serverul a transmis un răspuns pasiv cu o adresă nerutabilă. Modul pasiv a eșuat.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
ro: Serverul a transmis un răspuns pasiv cu o adresă nerutabilă. În loc de ea utilizez adresa serverului.

en: Server sent unexpected reply.
ro: Serverul a trimis un răspuns neașteptat.

en: Server to client MAC:
ro: MAC server către client:

en: Server to client cipher:
ro: Cifru server către client:

en: Server&type:
ro: &Tip de Server:

en: Server/Local file
ro: Server | Filă Locală

en: Session details
ro: Detaliile Sesiunii

en: Set &Priority
ro: Setează &Prioritatea

en: Set permissions of '%s' to '%s'
ro: Setează permisiunile pentru '%s' la '%s'

en: SetSocketBufferSize called without socket
ro: SetSocketBufferSize apelat fără socket

en: Settings
ro: Setări

en: Show &raw directory listing
ro: Afișează lista b&rută de dosare

en: Show &welcome dialog...
ro: Afișează Dialogul de Bun &Venit...

en: Show both directory trees and continue comparing?
ro: Afișez amîndoi arborii de dosare și continui compararea?

en: Shows this help dialog
ro: Afișează acest dialog de ajutor

en: Shutdown now
ro: Închide Calculatorul Acum

en: Site &Manager entries
ro: Intrări în Ad&ministratorul de Situri

en: Site Manager
ro: Administrator de Situri

en: Site Manager - Invalid data
ro: Administratorul de Situri - Date nevalide

en: Site Manager already open
ro: Administratorul de Situri este deja deschis

en: Site does not exist.
ro: Situl nu există.

en: Site path has to begin with 0 or 1.
ro: Calea către sit trebuie să înceapă cu 0 sau 1.

en: Site path is malformed.
ro: Calea sitului este malformată.

en: Site-specific bookmarks
ro: Semne de Carte Specifice Siturilor

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
ro: Semnele de carte specifice pentru sit necesită ca serverul să fie stocat în Administratorul de Situri.
    Adaug conexiunea curentă la managerul de situri?

en: Size
ro: Mărime

en: Size formatting
ro: Formatul Mărimii Filelor

en: Size unknown
ro: Mărime Necunoscută

en: Skip file
ro: Sari fila

en: Skipping download of %s
ro: Sar descărcarea lui %s

en: Skipping upload of %s
ro: Sar încărcarea lui %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
ro: Unele file sînt încă editate sau trebuie încărcate.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
ro: Unele servere care sînt configurate greșit și se găsesc în spatele unui ruter ar putea răspunde cu adresa lor IP locală.

en: Sort directories inline
ro: Sortează dosarele în linie [inline]

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
ro: Ordinea de sortare nu poate fi schimbată dacă se compară dosare.

en: Sorting
ro: Sortare

en: Sorting &mode:
ro: &Mod de Sortare:

en: Source and path of the drop operation are identical
ro: Sursa și ținta operațiunii de punere sînt identice

en: Source and target file may not be the same
ro: Fila sursă și cea țintă pot să nu fie identice

en: Source and target of the drop operation are identical
ro: Sursa și ținta operațiunii de punere sînt identice.

en: Source file:
ro: Fila Sursă:

en: Speed Limits
ro: Limite de Viteză

en: Speed limits
ro: Limite de Viteză

en: Speed limits are disabled, click to change.
ro: Limitele de viteză sînt dezactivate, clichează pentru a modifica.

en: Speed limits are enabled, click to change.
ro: Limitele de viteză sînt activate, clichează pentru a modifica.

en: Start transfer &immediately
ro: Pornește &imediat transferul

en: Start with opened Site Manager
ro: Pornește cu Administratorul de Situri deschis

en: Starting download of %s
ro: Pornesc descărcarea lui %s

en: Starting upload of %s
ro: Pornesc încărcarea lui %s

en: State or province:
ro: Statul sau provincia:

en: Status
ro: Stare

en: Status:
ro: Stare:

en: Stop and remove &all
ro: Oprește și Înlătură &Tot

en: Street:
ro: Stradă:

en: Subject of certificate
ro: Subiectul Certificatului

en: Successful transfers
ro: Transferuri Reușite

en: Summary of test results:
ro: Rezumatul rezultatelor testului:

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
ro: Simlegăturile către file nu sînt afectate de această alegere, astfel de simlegături sînt șterse mereu.

en: Synchronized browsing
ro: Explorare sincronizată

en: Synchronized browsing has been disabled.
ro: Explorarea sincronizată a fost dezactivată.

en: Syntax error
ro: Eroare de sintaxă

en: Syntax error in command line
ro: Eroare de sintaxă în linia de comandă

en: System
ro: Sistem

en: TLS/SSL connection established, sending HTTP request
ro: Conexiune TLS/SSL stabilită, trimit solicitarea HTTP

en: TLS/SSL connection established, waiting for welcome message...
ro: Conexiunea TLS/SSL a fost stabilită. Aștept mesajul de întîmpinare...

en: TLS/SSL connection established.
ro: Conexiunea TLS/SSL a fost stabilită.

en: TTL expired
ro: TTL a expirat

en: Target file already exists
ro: Fila țintă există deja

en: Target file:
ro: Fila Țintă:

en: Target filename already exists, really continue?
ro: Fila țintă există deja. Sigur continui?

en: Test results
ro: Rezultatele testului

en: Testing resume capabilities of server
ro: Testez capacitatea serverului de a relua file

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
ro: Administratorul de Situri e deschis într-o altă instanță de FileZilla.
    Vrei să continui? Orice modificare efectuată în Administrator nu va fi salvată.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
ro: Administratorul de Situri este deschis într-o altă instanță de FileZilla.
    Închide-o sau datele nu vor putea fi șterse.

en: The XML document is not well-formed: %s
ro: Documentul XML nu este bine formatat: %s

en: The address you entered was: %s
ro: Adresa introdusă de tine a fost: %s

en: The bookmark could not be added.
ro: Semnul de carte nu poate fi adăugat.

en: The bookmarks could not be cleared.
ro: Semnele de carte nu pot fi curățate.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
ro: Conexiunea este criptată. Clichează pe icoană pentru detalii.

en: The custom login sequence cannot be empty.
ro: Secvența personalizată de logare nu poate fi goală.

en: The default editor for text files could not be found.
ro: Editorul implicit pentru filele text nu a putut fi găsit.

en: The default editor for text files is '%s'.
ro: Editorul implicit pentru filele text e '%s'.

en: The entered filter name already exists.
ro: Numele introdus al filtrului există deja.

en: The extension '%s' does already exist in the list
ro: Extensia '%s' există deja în listă

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
ro: Fila %s există deja.
    Scrie un nume nou:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
ro: Fila '%s' nu poate fi deschisă:
    Programul asociat (%s) nu poate fi găsit.
    Verifică asocierile tipurilor de file.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
ro: Fila '%s' nu poate fi încărcată sau nu conține o cheie privată.

en: The file '%s' could not be loaded.
ro: Fila '%s' nu poate fi încărcată.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
ro: Fila '%s' nu poate fi încărcată:
    În sistem nu este asociat nici un program cu acest tip de filă.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
ro: Fila '%s' nu poate fi deschisă:
    Comanda asociată a eșuat.

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    The file is also password protected. Password protected keyfiles are not supported by FileZilla yet.
    Would you like to convert it into a supported, unprotected format?
ro: Fila '%s' nu este într-un format suportat de FileZilla.
    De asemenea, este protejată cu parolă. Filele cheie protejate cu parolă nu sînt încă suportate de FileZilla.
    Vrei s-o convertești într-un format suportat și neprotejat?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
ro: Fila '%s' nu este într-un format suportat de FileZilla.
    Vrei s-o convertești într-un format suportat?

en: The file '%s' is password protected. Password protected keyfiles are not supported by FileZilla yet.
    Would you like to convert it into an unprotected file?
ro: Fila '%s' este protejată cu parolă. Filele cheie protejate cu parolă nu sînt încă suportate de FileZilla.
    Vrei s-o convertești într-un format suportat și neprotejat?

en: The file selected as default editor does not exist.
ro: Fila selectată ca editor implicit nu există.

en: The file you have selected contains site manager data from a previous version of FileZilla.
    Due to differences in the storage format, only host, port, username and password will be imported.
    Continue with the import?
ro: Fila selectată conține date ale managerului de situri dintr-o versiune anterioară de FileZilla.
    Din cauza diferențelor în formatul de stocare, numai serverul, portul, utilizatorul și parola vor fi importate.
    Continui importul?

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
ro: Coloana cu numele filei nu poate fi nici ascunsă, nici mutată.

en: The filename column cannot be hidden.
ro: Coloana cu numele filei nu poate fi ascunsă.

en: The following character will be replaced: %s
ro: Caracterul următor va fi înlocuit: %s

en: The following characters will be replaced: %s
ro: Caracterele următoare vor fi înlocuite: %s

en: The following files are currently being edited:
ro: Următoarele file sînt în curs de editare:

en: The free open source FTP solution
ro: Soft liber și cu sursă deschisă pentru FTP

en: The global bookmarks could not be saved.
ro: Semnele de carte globale nu pot fi salvate.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
ro: Cu cît e mai mare nivelul de debugare, cu atît vor fi oferite mai multe informații. Afișarea informațiilor de debugare are un impact negativ asupra performanței.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
ro: Limita trebuie să fie între 1 și 2000 de MB.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
ro: Dosarul local '%s' nu e dedesubtul dosarului-rădăcină de sincronizare (%s).
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosarului local?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
ro: Portul minim disponibil trebuie să fie mai mic sau egal cu cel maxim disponibil.

en: The most recent version has been downloaded. Click on Finish to close FileZilla and to start the installation.
ro: A fost descărcată cea mai nouă versiune. Apasă pe Finalizare/Finish pentru a închide FileZilla și a porni instalarea.

en: The most recent version has been downloaded. Please install it the same way you installed this version.
ro: A fost descărcată cea mai nouă versiune. Instaleaz-o așa cum ai făcut cu versiunea existentă.

en: The queue will not be saved.
ro: Coada nu va fi salvată.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
ro: Dosarul distant '%s' nu e dedesubtul dosarului-rădăcină de sincronizare (%s).
    Dezactivezi explorarea sincronizată și continui cu schimbarea dosarului distant?

en: The selected categories have been imported.
ro: Categoriile selectate au fost importate.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
ro: Fila selectată conține date importabile pentru următoarele categorii:

en: The selected file is already being edited:
ro: Fila selectată e deja în curs de editare:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
ro: Fila selectată este încă deschisă într-un alt program. Va trebui s-o închizi acolo.

en: The selected file would be executed directly.
    This can be dangerous and damage your system.
    Do you really want to continue?
ro: Fila selectată va fi executată direct.
    Acest lucru poate fi periculos și-ți poate deteriora calculatorul.
    Sigur vrei să continui?

en: The server could not be added.
ro: Serverul nu poate fi adăugat.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
ro: Serverul a trimis un răspuns neașteptat sau nerecunoscut.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
ro: Serverul utilizează următorul set de caractere pentru a coda numele filelor:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
ro: Ceritificatul serverului este necunoscut. Examinează cu atenție certificatul pentru a te asigura că serverul este de încredere.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
ro: Cheia serverului-gazdă nu se potrivește cu cea care a fost cașată [cached]. Asta înseamnă ori că administratorul a schimbat cheia, ori că încerci să te conectezi la un calculator diferit, care pretinde că e serverul pentru care ai cheia.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
ro: Cheia gazdă de identificare a serverului nu este cunoscută. Nu ai nici o garanție că acest server este cel care se pretinde a fi.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
ro: Setările au fost importate. Trebuie să repornești FileZilla pentru ca modificările să aibă efect.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
ro: Sistemul va reporni în curînd; acțiunea poate fi oprită dacă apeși pe butonul Anulează.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
ro: Sistemul se va închide în curînd; acțiunea poate fi oprită dacă apeși pe butonul Anulează.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
ro: Fila țintă există deja.
    Alege o acțiune.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
ro: Testul nu a reușit. Sigur vrei să salvezi setările?

en: Themes
ro: Teme

en: This filter set cannot be removed.
ro: Acest set de filtre nu poate fi înlăturat.

en: This filter set cannot be renamed.
ro: Acest set de filtre nu poate fi renumit.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
ro: Asta înseamnă că un anumit ruter sau/și parafoc continuă să interfereze cu FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
ro: Aceasta funcționează numai cînd calculatorul nu este în spatele unui ruter, altfel sistemul va returna pur și simplu adresa internă a calculatorului.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
ro: Acest vrăjitor te va ajuta să configurezi corect orice ruter sau parafoc [firewall] de care dispui și să testezi configurația rezultată.

en: Time
ro: Timp

en: Time formatting
ro: Formatul de Oră

en: Time&out in seconds:
ro: Expirare în sec&unde:

en: Timeout
ro: Expirare

en: Timezone offsets: Server: %d seconds. Local: %d seconds. Difference: %d seconds.
ro: Decalajul de fus orar: Server: %d secunde. Local: %d secunde. Diferența: %d secunde.

en: Title:
ro: Titlu:

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
ro: Pentru a compara dosarele, amîndouă listele trebuie să fie aliniate.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
ro: Pentru a face acest lucru, arborii de dosare trebuie să fie amîndoi ascunși sau afișați.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
ro: Pentru a utiliza autentificarea pe bază de chei publice, FileZilla trebuie să știe ce chei private să utilizeze.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
ro: Comută compararea dosarelor. Clic-dreapta pentru a schimba modul de comparare.
    
    Culori:
    Galben: Fila există doar într-o singură parte
    Verde: Fila este mai nouă decît fișierul nemarcat din cealaltă parte
    Roșu: Mărimile filelor diferă

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
ro: Comută explorarea [browsing] sincronizată.
    Dacă e activată, navigarea în arborele de dosare local va duce la o navigare identică în arborele de dosare de pe server și viceversa.

en: Toggles processing of the transfer queue
ro: Comută procesarea cozii de transfer

en: Toggles the display of the local directory tree
ro: Comută afișarea arborelui local de dosare (de pe calculator)

en: Toggles the display of the message log
ro: Comută afișarea jurnalului cu mesaje de la server

en: Toggles the display of the remote directory tree
ro: Comută afișarea arborelui distant de dosare (de pe server)

en: Toggles the display of the transfer queue
ro: Comută afișarea cozii de transfer

en: Too long header line
ro: Linie de antet prea lungă

en: Too many redirects
ro: Prea multe redirecționări

en: Trace:
ro: Urmărește:

en: Transfer
ro: Transferă

en: Transfer &direction
ro: Sens &de Transfer

en: Transfer &type
ro: &Tipul de Transfer

en: Transfer Mode
ro: Mod de Transfer

en: Transfer Queue
ro: Coada de Transfer

en: Transfer Settings
ro: Setări de Transfer

en: Transfer connection interrupted: %s
ro: Conexiunea de transfer a fost întreruptă: %s

en: Transferred data got tainted.
ro: Datele transferate au fost alterate.

en: Transferring
ro: Transfer în curs

en: Transfers
ro: Transferuri

en: Transfers finished
ro: Transferuri terminate

en: Treat files &without extension as ASCII file
ro: Tratează filele fără e&xtensie ca fiind ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
ro: Tratează următoarele tipuri de &file ca fiind ASCII:

en: Trust changed Hostkey:
ro: Încredere în cheia modificată a gazdei:

en: Trust new Hostkey:
ro: Încredere în cheia nouă a gazdei:

en: Trust the new key and carry on connecting?
ro: Ai încredere în cheia nouă și continui cu conectarea?

en: Trust this certificate and carry on connecting?
ro: Ai încredere în acest certificat și continui cu conectarea?

en: Trust this host and carry on connecting?
ro: Ai încredere în această gazdă și continui cu conectarea?

en: Type
ro: Tip

en: Type of FTP Proxy:
ro: Tip de proxy FTP:

en: Type of generic proxy:
ro: Tip de proxy generic:

en: U&pload
ro: &Încarcă

en: U&pload limit:
ro: Limita Încă&rcării:

en: U&se filetype associations if available
ro: Utilizează a&socierile filelor dacă sînt disponibile

en: U&se system defaults
ro: Folosește setările implicite ale &sistemului

en: Unassigned error code %d
ro: Cod de eroare %d nealocat

en: Unit:
ro: Unitate:

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
ro: Tip necunoscut de proxy FTP. Nu se poate genera secvența de logare.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
ro: Versiune de protocol SOCKS necunoscută: %d

en: Unknown certificate
ro: Certificat necunoscut

en: Unknown error opening the file. Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
ro: Eroare necunoscută la deschiderea filei. Asigură-te că fila poate fi accesată și este un document XML bine formatat.

en: Unknown host key
ro: Cheie a gazdei necunoscută

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
ro: Versiune necunoscută de subnegociere a autentificării cu utilizator/parolă din protocolul SOCKS: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
ro: Element rădăcină necunoscut, fila nu pare a fi fost generată de FileZilla.

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
ro: Pînă cînd problemele nu se rezolvă, modul FTP activ nu va funcționa și va trebui folosit modul pasiv.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
ro: Pînă cînd problema nu se rezolvă, modul FTP activ nu va funcționa și va trebui folosit modul pasiv.

en: Unsupported certificate type
ro: Tip de certificat nesuportat

en: Unsupported redirect
ro: Redirecționare nesuportată

en: Up&load and unedit
ro: Încarcă și de&zeditează

en: Update Check
ro: Control al Actualizărilor

en: Update wizard
ro: Vrăjitor de Actualizare

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload failed
ro: Încărcarea a eșuat

en: Upload limit: %s/s
ro: Limita Încărcării: %s/s

en: Upload limit: none
ro: Limita Încărcării: fără

en: Upload selected directory
ro: Încarcă dosarul selectat

en: Upload selected files and directories
ro: Încarcă filele și dosarele selectate

en: Upload this file back to the server?
ro: Încarc din nou această filă pe server?

en: Upload this file to the server?
ro: Încarc această filă pe server?

en: Uploading
ro: Î&ncarc

en: Uploading and pending removal
ro: Încarc și aștept înlăturarea

en: Uploading and unediting
ro: Încarc și dezeditez

en: Use &custom charset
ro: Folosește set de &caractere personalizat

en: Use &custom editor:
ro: Folosește editor persona&lizat:

en: Use &default editor for text files
ro: Folosește e&ditorul implicit pentru filele text

en: Use &synchronized browsing
ro: Folosește explorarea sincroni&zată

en: Use UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
ro: Folosește UTF-8 dacă suportă serverul, în caz contrar utilizează setul de caractere local.

en: Use default action
ro: Folosește acțiunea implicită

en: Use plain FTP
ro: Folosește FTP obișnuit

en: Use server currently connected to
ro: Folosește serverul conectat curent

en: Use server from site manager
ro: Folosește un server din administratorul de situri

en: Use system &defaults
ro: Folosește setările im&plicite

en: Use the following IP address:
ro: Folosește următoarea adresă IP:

en: Use the following port range:
ro: Folosește următorul interval de porturi:

en: Use the server's external IP address instead
ro: Folosește mai degrabă adresa IP externă a serverului

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
ro: Utilizează opțiunea aceasta dacă calculatorul se găsește în spatele unui ruter și are o adresă IP externă statică.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
ro: Folosește opțiunea asta dacă ai o adresă IP dinamică. FileZilla va contacta serverul de mai sus o singură dată per sesiune, în momentul în care vei utiliza modul activ pentru prima dată. Doar versiunea de FileZilla folosită va fi trimisă serverului.

en: User:
ro: Utilizator:

en: Username cannot be a series of spaces
ro: Numele de utilizator nu poate consta dintr-o succesiune de spații goale

en: Using proxy %s
ro: Utilizez proxy %s

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
ro: Folosirea unui set greșit de caractere poate duce la afișarea incorectă a numelui filelor.

en: Using this wizard you can check for available updates to FileZilla.
ro: Folosind acest vrăjitor poți verifica existența actualizărilor disponibile pentru FileZilla.

en: Valid from:
ro: Valid de la:

en: Valid to:
ro: Valid pînă la:

en: Verbose log messages from wxWidgets
ro: Mesaje de jurnalizare detaliate de la wxWidgets

en: Verifying certificate...
ro: Verific certificatul...

en: Version:
ro: Versiune:

en: Very high
ro: Foarte Înaltă

en: View hidden option set, but unsupported by server
ro: Opțiunea de afișare a filelor ascunse e setată, dar nu e suportată de server

en: View/Edit
ro: Vezi/Editează

en: Visible columns
ro: Coloane Vizibile

en: W&rite
ro: Sc&riere

en: Waiting
ro: Aștept

en: Waiting for browsing connection
ro: Aștept conexiunea de explorare

en: Waiting for password
ro: Aștept parola

en: Waiting for transfer to be cancelled
ro: Aștept ca transferul să fie anulat

en: Waiting to retry...
ro: Aștept să reîncerc...

en: Warning!
    
    A bug in Windows causes problems with FileZilla
    
    The bug occurs if you have
    - Windows Server 2003 or XP 64
    - Windows Firewall enabled
    - Application Layer Gateway service enabled
    See http://support.microsoft.com/kb/931130 for background information.
    
    Unless you either disable Windows Firewall or the Application Layer Gateway service,
    FileZilla will timeout on big transfers.
ro: Atenție!
    
    Un bug în Windows a cauzat o problemă cu FileZilla
    
    Bugul a apărut dacă ai
    - Windows Server 2003 sau XP 64
    - Windows Firewall activat
    - Serviciul Application Layer Gateway activat
    Vizitează http://support.microsoft.com/kb/931130 pt. mai multe informații.
    
    Pînă cînd nu vei dezactiva Windows Firewall sau serviciul Application Layer Gateway,
    FileZilla va expira la descărcarea filelor mari.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
ro: Atenție, ignor conexiunea de date de la un IP greșit.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
ro: Atenție, utilizezi compilările nocturne pe riscul propriu.
    Nu e oferit suport pt. compilațiile nocturne.
    E posibil ca ele să nu funcționeze după cum te-ai aștepta sau pot să-ți strice sistemul.
    
    Sigur vrei să verifici existența compilațiilor nocturne?

en: Warning: Potential security breach!
ro: Atenție: Breșă Potențială de Securitate!

en: Welcome to FileZilla
ro: Bine ai venit la FileZilla

en: What's new
ro: Ce este nou

en: What's new:
ro: Ce este nou:

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
ro: Cînd este activată, caracterele nesuportate de sistemul de operare în numele de file sînt înlocuite dacă e descărcat o astfel de filă.

en: Widescreen
ro: Ecran Lat

en: Wr&ite
ro: Scr&iere

en: Wrong external IP address
ro: Adresă IP externă greșită

en: Wrong line endings
ro: Finaluri de linie incorecte

en: Yes
ro: Da

en: You are already using the most recent version of FileZilla. Please check again in future.
ro: Folosești deja cea mai recentă versiune de FileZilla. Verifică altă dată existența unei versiuni mai noi.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
ro: Poți să redeschizi oricînd acest dialog folosind meniul de ajutor.

en: You can leave the port field empty to use the default port.
ro: Poți lăsa gol cîmpul portului pentru a fi utilizat portul implicit.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
ro: Poți utiliza un 'x' la orice poziție pentru a păstra permisiunea originală a filelor.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
ro: Nu poți importa setările din dosarul de setări propriu al FileZilla.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
ro: Nu poți înlocui un caracter nevalid cu un altul la fel. Scrie un caracter care este permis în numele de file.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
ro: Nu ai introdus un nume nou pentru filă. Vrei mai degrabă să suprascrii fila?

en: You have selected at least one symbolic link.
ro: Ai selectat cel puțin o legătură simbolică (simlegătură).

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
ro: Ai selectat mai mult de 10 file pentru a fi editate, sigur vrei să continui?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
ro: Ai selectat mai mult de 10 file sau dosare pentru a fi deschise, sigur vrei să continui?

en: You have to enter a hostname.
ro: Trebuie să introduci o adresă de server validă.

en: You have to enter a local directory.
ro: Trebuie să introduci un dosar local.

en: You have to enter a valid IP address.
ro: Trebuie să introduci o adresă IP validă.

en: You have to enter a writable local directory.
ro: Trebuie să introduci un dosar local în care scrierea de date e permisă.

en: You have to enter an account name
ro: Trebuie să introduci un nume de cont.

en: You have to specify a user name
ro: Trebuie să specifici un nume de utilizator.

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
ro: E posibil să ai un ruter sau parafoc care în mod eronat a modificat datele transferate.

en: You need to enter a name for the bookmark.
ro: Trebuie să introduci un nume pentru semnul de carte.

en: You need to enter a name for the log file.
ro: Introdu un nume pentru fila jurnal.

en: You need to enter a properly quoted command.
ro: Trebuie să introduci o comandă citată [quoted] corespunzător.

en: You need to enter a proxy host.
ro: Trebuie să introduci o adresă proxy.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
ro: Trebuie să introduci un port proxy.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
ro: Trebuie să introduci cel puțin o cale, semnele de carte goale nu sînt suportate.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
ro: Trebuie să completezi atît o cale locală cît și una distantă, ca să activezi explorarea sincronizată pentru acest semn de carte.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
ro: Trebuie să completezi atît o cale locală cît și una distantă, ca să activezi explorarea sincronizată pentru acest sit.

en: You need to specify a local file.
ro: Trebuie să specifici o filă locală.

en: You need to specify a remote file.
ro: Trebuie să specifici o filă distantă.

en: You need to specify a remote path.
ro: Trebuie să specifici o cale distantă.

en: You need to specify a server.
ro: Trebuie să specifici un server.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
ro: Nu ar trebui să existe probleme cu conectarea la alte servere. Transferul filelor ar trebui să funcționeze corect.

en: after
ro: este după

en: before
ro: este înainte de

en: begins with
ro: începe cu

en: contains
ro: conține

en: does not contain
ro: nu conține

en: does not equal
ro: nu este egală cu

en: ends with
ro: se termină cu

en: equals
ro: este egală cu

en: file
ro: filă

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
ro: fzputtygen nu poate fi pornit.
    Asigură-te că executabilul există în același dosar cu executabilul principal FileZilla.

en: fzsftp could not be started
ro: fzsftp nu poate fi pornit

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
ro: gnutls_certificate_get_peers nu a returnat nici un certificat

en: greater than
ro: este mai mare de

en: group executable
ro: grupul execută

en: group readable
ro: grupul citește

en: group writeable
ro: grupul scrie

en: is equal to
ro: este identic cu

en: is set
ro: este setat

en: is unset
ro: nu este setat

en: less than
ro: este mai mică de

en: matches regex
ro: se potrivește cu regexul

en: owner executable
ro: proprietarul execută

en: owner readable
ro: proprietarul citește

en: owner writeable
ro: proprietarul scrie

en: unknown
ro: necunoscut

en: world executable
ro: oricine execută

en: world readable
ro: oricine citește

en: world writeable
ro: oricine scrie
